Súlyos aggodalmának ad hangot az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága amiatt, hogy a magyarországi hatóságok a felszólítások és saját ígéreteik ellenére sem biztosítanak hatékony jogorvoslati lehetőséget és elégtételt a hosszadalmas bírósági eljárások kárvallottjainak. A testület március 15-én született határozatában április végéig ad határidőt a magyar jogalkotóknak, hogy ismertessék, hogyan kívánnak megfelelni az ésszerű időn túli eljárások kezelésére vonatkozó nemzetközi előírásoknak.
A 47 európai országot tömörítő szervezet döntéshozó fóruma ellenőrzi egyebek között az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott ítéletek végrehajtását. A bíróság már többször elmarasztalta Magyarországot, amiért a perek elhúzódnak, és az érintettek nem kapnak kártérítést emiatt.
Csütörtöki határozatában az ET Miniszteri Bizottsága leszögezi, hogy az április végi határidő lejárta után az érintett magyarországi hatóságoknak havonta tájékoztatniuk kell a jogalkotási folyamat fejleményeiről a testületet, amely folyamatosan ellenőrizni fogja a vállalások teljesítését.
A strasbourgi székhelyű kormányzati testület szerint a magyarországi szerveknek idestova 14 éve nem sikerül a problémát orvosolniuk. Az Emberi Jogok Európai Bírósága egy korábbi ítéletében 2016. októberéig adott haladékot arra, hogy a követelményeknek megfelelően átalakítsák a jogorvoslati rendszert. Ennek keretében fel kellett volna gyorsítaniuk a folyamatban lévő bírósági eljárásokat, illetve a már elhúzódott eljárások esetében kártérítést kellett volna biztosítaniuk. Mint az ET Miniszteri Bizottsága megállapítja, másfél évvel a határidő lejárta után sincs kézzelfogható előrehaladás az ügyben. A magyar hatóságok most az vállalták, hogy 2018. október 31-ig bevezetik a szükséges intézkedéseket.