Magyarországon a helyi önkormányzatok és szakmai szervezetek feladat- és hatáskörei, pénzügyi forrásai a 2010 óta zajló centralizációs intézkedések következtében folyamatosan csökkennek. A helyi, kreatív energiákra épülő önkormányzati-szakmai „autonómia” mára lényegében megszűnt Magyarországon, mutatott rá Fleck Zoltán, az ELTE Jog- és Társadalomelméleti Tanszékét vezető egyetemi tanár a Civitas Europica Centralis Alapítvány (CEC) legújabb kötetének bemutatóján.
A Nemzetközi Visegrádi Alap finanszírozásával létrejött tanulmánykötet, az „EU-tópiák születése a magyar-szlovák határok mentén - Új közszolgáltatások iránti kereslet előrejelzése a Magyarország és Szlovákia között tervezett új határátkelők esetében” a budapesti CEC valamint a szlovákiai Fórum Kisebbségkutató Intézet közös projektjének eredményeit ismerteti. Az összegző tanulmányokat Dr. Törzsök Erika és Majoros András készítették. A visegrádi együttműködés jegyében zajló határmenti fejlesztéseket és fejlesztési lehetőségeket kutató magyar és szlovák intézet munkatársai a határ két oldalán fekvő településpárokról készített esettanulmányok formájában mutat rá a lokális és térségi infrastrukturális fejlesztési lehetőségekre.
Noha ezek megvalósításáról Magyarország és Szlovákia kormányai még 2014-ben megállapodtak, a gyakorlatba ültetés várat magára, a megvalósítás mindmáig utópia maradt. Elsősorban azért, mert mint Fleck Zoltán rámutatott, a „civilizációs kompetenciák”, csak „nyitott társadalmakban” tudnak működni.
A Civitas Europica Centralis (CEC) Alapítvány 1996-ban alakult. A Közép-Kelet-Európai térségben élő kisebbségek helyzetét vizsgáló közhasznú szervezet tevékenységét a magyar állam nem támogatja. A CEC kiemelt projektjeinek célja annak vizsgálata, hogyan lehet meghaladni a 20. század traumáit, melyek a közép-európai térség modernizációját megszakították, ugyanakkor olyan lokális, térségi folyamatok beindítása, amelyek integrált, modern társadalmak kialakulását segítik elő. Közre kíván működni a határmenti régiók együttműködésében, revitalizálásában, a roma felzárkóztatási programokban és nemzetközi összehasonlító kutatást folytat a történelmi egyházak szerepéről a két világháború közötti antiszemitizmusban, valamint a holokausztban.