Az első Limpopo Történész Szimpozionra 2019 augusztusában kerítettek sort. A napfényes Hararében mintegy száz szakember gyűlt össze, hogy megvitassa a régió demokratikus fejlődésének sajátosságait. Külön szekció foglalkozott Johnny N’dvaddal, akinek bukása az előző év szenzációja volt. A legnagyobb feltűnést egy vézna, fülbevalós emberke keltette, aki a „Választási rendszerek jellemzői” szekcióban adott elő.
Abban mindig egyezség mutatkozott a történészek között, hogy N’dvad rendszerének egyik legalapvetőbb pillére az ún. unga-d’ong szisztéma volt. A lakosságot lajstromozták, és a választások napján jó részüket sorba állították - a folyamatot a Párt aktivistái vezényelték. A sorokat persze a fóliasapkában pompázó párthívek, valamint a földönfutó W’zawari törzs tagjai dominálták (akik számára az a néhány, négyévente közibük vetett varánuszkonzerv a túlélés fő záloga volt).
A szavazás reggelén az első fő bevonult a szavazókunyhóba. A kézbe kapott rotanghüvelyt beejtette az urnába, azonban magát a szavazólapot fűszoknyája alá rejtve kicsempészte. Ügyességének jutalma értékes varánuszkonzerv (illetve párthívek számára állásajánlat) volt. Az aktivista a szavazólapon bejelölte a Pártot, majd azt a sorban következő személy kezébe nyomta, aki visszacsempészte a szavazóhelyiségbe. A szavazófülke magányában kicserélte a kapott szavazólappal, majd kifelé jövet leszavazott; az üres lapot a várakozó aktivistának nyújtotta át, és felvette illetményét. A folyamat tetszőlegesen ismételhető volt.
A madárcsontú előadó zavartan játszadozott vállát verdeső fülbevalójával. Azt kezdte fejtegetni, hogy M’wabaiban az utolsó pillanatban zavar támadt: a párthívek fóliasapkái megrepedezhettek, esetleg az apró w’zawarik dühödtek be (a Párt egyik prominense ugyanis tévedésből lebusmanozta őket).
A szónok rackahajába túrt. Tétele szerint az unga-d’ong rendszer ebben a pillanatban az ellenkezőjébe fordult, vagyis ung’adongba. A termen moraj futott át. Az elmélet szerint a második személy odabent néhány másik párt neve mellé is ikszet húzott; visszatérve leadta üresen kihozott szavazócéduláját, majd fölvette ellátmányát. A ciklus a következő választónál ismétlődött.
A vézna szakember szerint ung’adong nélkül egyszerűen megmagyarázhatatlan, a választásokon leadott 3 millió szavazat közül hogyan bizonyult 500 ezer érvénytelennek. A jelenséget nem kompenzálhatta a szervezett vendégszavazók hada, és Johnny N'dvad rendszere végül kártyavárként omlott össze.
A vitában sajnos kevéssé értettek egyet a felek. Az Afrikai Unió megfigyelője zárszavában meg is jegyezte, e törzsi ellentétektől szabdalt térség problémái nem oldódnak meg egyetlen személy bukásával. Hozzátette, a szervezet lassan adottságként kezeli a térség lakóinak együttműködési képtelenségét, és burkoltan arra is utalt, az Unió már a következő erős kezű vezetőt castingolja, aki – noha remélhetőleg civilizáltabb módon – betölthetné Johnny üresen maradt helyét.