Carles Puigdemont egykori katalán vezető hétfőn megjelent a Schleswig-Holstein-i bíróságon, s ezzel egy lépéssel közelebb került a spanyolországi kiadatáshoz – emlékeztetett az El País, noha beszámolójában a napilap hangsúlyozta: az éjszakát a neumünsteri börtönben töltő politikus kérvényezheti, hogy ne adják ki, ám ehhez megfelelő indokkal kell előállnia. Az ügyben eljáró német bírónak legfeljebb 60 napon belül el kell döntenie, hogy mit tesz.
A hazájában egyebek között zendülés és lázadás miatt körözött volt régiós elnököt vasárnap délelőtt tartóztatta le a német autópálya-rendőrség, nem sokkal azután, hogy átlépte a dán-német határt. Waterlooi otthonába tartott autóval, ám most már aligha tér vissza Belgiumba, ahol október óta bujkált, hiszen Spanyolországban akár 30 év börtönbüntetést is kiszabhatnak rá a tavaly őszi függetlenségi népszavazás megszervezése, és az elszakadás egyoldalú kikiáltása miatt.
Hasonló helyzetben van Clara Ponsatí, Puidgemont kormányának egykori oktatási tanácsosa, aki e hónapban tért vissza Skóciába, ahol közgazdaságtant tanít a St. Andrews egyetemen. A spanyol legfelsőbb bíróság által múlt pénteken kiadott európai elfogatóparancs értelmében szerdán kell megjelennie a rendőrségen.
Katalóniában közben tovább mélyült a krízis, a pénteki, erőszakba torkolló tüntetések után vasárnap is több ezer függetlenségpárti katalán demonstrált Barcelonában, a rendőrökkel történt összecsapásokban mintegy 52 személy sérült meg. Az események hatására – Puigdemont pártja – a Junts Per Catalunya, a Népi Egység (CUP) és a Köztársasági Baloldal kezdeményezte, hogy a héten kerüljön sor egy rendkívüli parlamenti ülésre, amelyen követelnék „a politikai foglyok szabadon engedését”, és a jogaik tiszteletben tartását.