- Nyomasztó, ami történik, de nem előzmény nélküli. Az biztos, hogy a sajtószabadság eszméjével összeegyeztethetetlen - szögezte le lapunknak Majtényi László, Az Eötvös Károly Intézet (Ekint) vezetője, miután a kampány hajrájában többször újságírókat molesztált a hatalom, vagy a rendőrség.
Az elmúlt hetekben a HVG, az Index, valamint a 24.hu több munkatársa 50 ezer forintos bírságot kapott a rendőrségtől. A határozatok szerint az újságírók "közlekedési szabálysértést" követtek el a február 23-ai fővárosi diáktüntetésen, amikor az úttesten állva fényképeztek. Megkerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, hogy megtudjuk, összesen hány sajtómunkás számíthat az 50 ezer forintos csekkre, de választ lapzártánkig nem kaptunk.
Zádori Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság szóvivője érdeklődésünkre a sajtószabadságról szóló törvényt hozta példának: mindenkinek joga van arra, hogy megfelelően tájékoztassák a Magyarország polgárai számára jelentőséggel bíró eseményekről, a sajtó munkatársainak pedig törvényi kötelességük ezekről kiegyensúlyozottan tájékoztatni.
Zádori felidézte, hogy a 2006-os események után a rendőrség kiadott egy ajánlást azzal kapcsolatban, hogy milyen jogai vannak az újságíróknak, amikor egy akár törvénytelen gyülekezésről tudósítanak és mi várható el a rendőrségtől ilyen esetben.
"Törvénytelen demonstrációk esetén a rendőrség pozitív diszkriminációt alkalmazna, azaz nem intézkedne azokkal az újságírókkal szemben, akik nem viselnek azonosító mellényt, de azt igazolni tudják, hogy újságírók."
Hiába a 12 évvel ezelőtti ajánlás, most ennek az ellenkezője történik. Zádori szerint ugyanakkor meg kell próbálnunk úgy tenni, mintha egy normális országban élnénk, ezért, ha valaki jogorvoslattal élne, talál mintát a Magyar Helsinki Bizottság honlapján.
Nemcsak a rendőrség nem nézi jó szemmel, hogy az újságírók a munkájukat végeznék: a napokban két fideszes politikus fórumára sem engedtek be stábokat.
Tasó László, fideszes országgyűlési képviselő, államtitkár vasárnap lakossági fórumot tartott Nyíracsádon. Hiába nyilvános egy ilyen esemény, Tasó a Hír TV stábját meglátva zártra módosította, majd kopasz biztonsági emberek segítségével kidobatta az újságírókat. A csatorna a hatóságok segítségét kérte, de hiába mutatták a kiérkező rendőrnek a politikai nagygyűlésről szóló hirdetményt, ő csak azt ismételgette, amit Tasótól hallott.
Pénteken a 24.hu stábja járt hasonlóan. Szabó Zsolt fideszes képviselő tartott nyilvános fórumot, a bejáratot viszont kidobóemberek állták el. A kopaszok szerint ez egy támogatói rendezvény volt, ezért nem lehet bemenni engedély nélkül. A riporter kérdésére viszont nem adtak választ, milyen alapon tiltják meg egy újságírónak, hogy bemenjen egy közintézményben tartott politikai eseményre. Szabó Zsolt - akiről a Magyar Nemzet írta meg, hogy milliárdokat tarthat belize-i cége számláján - a hátsó kijáraton távozott.
A Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) álláspontja világos. A szervezet szintén a hatályos sajtótörvényt idézi: "Az állami és önkormányzati szervek, intézmények, tisztségviselők, a hivatalos és közfeladatot ellátó személyek - a szükséges felvilágosításoknak és adatoknak a médiatartalom-szolgáltatók számára, megfelelő határidőben történő rendelkezésére bocsátásával - kötelesek elősegíteni a médiatartalom-szolgáltató tájékoztatási feladatának elvégzését." - Az elemi logika azt diktálja, és a joggyakorlat is abba az irányba mutat, hogy egy nyilvánosan meghirdetett lakossági fórumon a "megfelelő idő" a rendezvény ideje, vagyis amennyiben a közhatalom gyakorlói nem akarnak törvényt sérteni, ott kell az újságírók kérdéseire – írta a MÚOSZ.