Oroszország;Nagy-Britannia;Borisz Berezovszkij;Nyikolaj Gluskov;Badri Patarkacisvili;Alekszandr Litvinyenko;Szkripal-ügy;Alkszandr Perepelickij;

2018-03-28 18:29:00

Szkripal-ügy: Moszkva politikai merényletnek tekintheti a történteket

London az egész világon a bűnösség vélelmét próbálja kialakítani Oroszországgal szemben, állítja az orosz külügyminisztérium - tudósít az MTI. Szerdán közzétett állásfoglalásában Moszkva leszögezte: ha London nem bizonyítja be az ellenkezőjét, akkor Oroszország úgy kezeli majd a Szkripal-ügyet, mint egy, az állampolgárai ellen a politikai provokáció céljával elkövetett merényletet.

"Hangsúlyozzuk, hogy a bizonyítás kényszere ebben ez esetben éppen a brit oldalt terheli" - írta közleményében az orosz diplomáciai tárca, amely szerint a körülmények elemzése erre enged következtetni. A Moszkvában kiadott külügyi dokumentum szerint London az egész világon a bűnösség abszolút vélelmét próbálja meg kialakítani, a konfrontáció tudatos szításával és az orosz határoknál történő erődemonstrációval párhuzamosan.

A diplomáciai állásfoglalás szerzői szerint London "szisztematikusan azt bizonyítja", hogy képtelen biztosítani az orosz állampolgárok védelmét Nagy-Britanniában. Ennek alátámasztására felsorolták Alekszandr Litvinyenko egykori FSZB-tiszt, Badri Patarkacisvili és Alkszandr Perepelickij üzletember, Borisz Berezovszkij volt orosz kormányzati tisztségviselő, oligarcha és üzlettársa, Nyikolaj Gluskov, valamint Szergej Szkripal és lánya halálát. A felsoroltak halála mögött egyébként rendre orosz beavatkozás sejthető: Gluskov a halála előtt azt állította, Berezovszkijt Moszkva ölette meg, és a brit hatóságok szerint egyenesen Vlagyimir Putyin adott engedélyt Litvinyenko megmérgezésére.

A tárca megismételte, hogy a brit fél az utolsó merénylettel kapcsolatban Oroszországban sohasem használt elnevezésű hatóanyagot emlegetett, amelyből Moszkva követelése ellenére sem biztosított mintát. Ez azért is érdekes, mert múlthéten még a Novicsok (Újonc) néven ismert vegyifegyverrendszer egyik kifejlesztőjeként nyilatkozott egy Leonyid Rink nevű férfi a Ria Novosztyi hírügynökségnek.

Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője az Interfax hírügynökségnek azt mondta, hogy a kiutasított orosz diplomaták között a szolgálatnak "nagyon kevés" munkatársa van. Elmondása szerint az SZVR embereit állomáshelyükön, ahol a helyi szakszolgálatokkal való együttműködést biztosították, a partneri csatornákon keresztül, valódi minőségükben mutatták be. Nariskin úgy vélekedett, hogy a kiutasításokra "megfelelő, elég kemény választ fog adni".