Koszovó;Törökország;gülenisták;

DIÁKSZTRÁJK PRISTINÁN - A repülőtéren tiltakoznak a tanulók FOTÓ: AFP/ARMEND NIMANI

- Botrányos török akció Koszovóban

Komoly belpolitikai botrány alakult ki Koszovóban azt követően, hogy a rendőrség letartóztatott hat, gülenistának tartott tanárt, méghozzá diákjaik előtt. (Fethullah Gülen Pennsylvaniában élő prédikátort tartják a 2016 júliusában végrehajtott állítólagos törökországi puccskísérlet agytrösztjének.) Az ügy kapcsán egy sor kérdés merült fel. Nem világos, hogy a letartóztatott személyek Koszovóban tartózkodnak-e, vagy már kiadták őket Törökországnak. Ügyvédjük, Leutrim Syla azt állította, hogy még a köztársaságban vannak, s felszólította a pristinai vezetést arra, akadályozzák meg kiadatásukat. Az ankarai média azonban kitartóan azt állítja, hogy már Törökországba szállították őket. Más források szintén ezt erősítik meg, hírek szerint letartóztatásuk után két órával deportálták őket Törökországba.

Syla utalt arra, hogy ha kiadnák védenceit, Cihan Ozkant, Kahraman Demirezt, Hasan Huseyin Gunakant, Mustafa Erdemet, Osman Karakayát és Yusuf Karabinát, akkor szülőhazájukban kínzás és kemény büntetések várnak rájuk. A hat török állampolgárt – egy orvost és öt tanárt – csütörtökön reggel tartóztatták le Koszovóban. Egy, a köztársaságban működő, gülenisták által alapított iskolában dolgoztak.

Teljes rejtély, ki rendelte el az akciót, ami miatt csütörtökön este válságtanácskozást tartott Hashim Thaci elnök és Ramush Haradinaj kormányfő. Utóbbi azt közölte, senki sem értesítette őt a letartóztatásokról. Haradinaj nyíltan feltette a kérdést belügyminiszterének: „Miért tartóztatták le őket? S miért deportálták őket viharos gyorsasággal és titokban?” Hasonlóképpen nyilatkozott az államfő is, aki csalódottságának adott hangot amiatt, hogy nem védték meg kellőképpen a külföldi állampolgárok emberi jogait. Állítása szerint őt is csak a letartóztatások után értesítették. A pristinai média azonban valószínűtlennek nevezte, hogy Thaci ne tudott volna a készülő manőverről. A pristinai külügyminisztérium szintén azt állította, sejtelme sem volt az egészről.

Sokatmondó mindenesetre, hogy pénteken leváltották a koszovói belügyminisztert, valamint a titkosszolgálat vezetőjét. Előzőleg a belügy azt állította, „biztonsági okokból” vonták meg a tartózkodási engedélyt a török állampolgároktól. Egy koszovói illetékes a Reutersnek elmondta: hatalmas nyomásnak voltak kitéve Ankara részéről, hogy lépjenek fel a gülenista iskola ellen. Néhány hónapja a koszovói rendőrség letartóztatta a szintén Gülen hívének tartott Ugur Toksoy tanárt, bár nem szolgáltatták ki Törökországnak, a hír sokkolta Koszovóban élő török közösség tagjait.

A pristinai repülőtéren az érintett iskola diákjai ülősztrájkot kezdeményeztek. Az eset hatalmas felháborodást keltett Koszovóban, s komoly belpolitikai következményei is lehetnek.

Politikai sztár lett Magyarország, legalábbis egy napon ritkán foglalkozik egy közép-kelet európai országgal a Die Welt, a Guardian és a Financial Times. Mindhárom orgánum Orbán fenyegetőzéséről ír, illetve arról, hogy senki sem tudja, merre mozdulnak végül a választók.