A Bloomberg Európa rossz-fiújaként emlegeti, a New York Times szerint a legnagyobb kihívás az EU-nak: 2010-es győzelme óta egészen megváltoztatta Magyarországot Orbán Viktor, akinek neve egyet jelent hazájával, írja a Süddeutsche Zeitung. Néhány nappal az országgyűlési választás előtt még mindig a Fidesz tűnik a legesélyesebbnek a győzelemre, de a Hódmezővásárhelyi vereség már a kormánypárt hanyatlásának jele is lehet - így indítja az országról szóló, hosszú cikkét az egyik legnagyobb német napilap.
Tipikus, írják, ahogy az EU-bürokrácia és Soros György ellen kampányol Orbán: nem véletlenül nevezik őt minta-populistának. Rémhírekkel riogató retorikáját és (nemlétező) vitakultúráját - annak eredményességét látva - sokan próbálták másolni a német, osztrák és olasz választási kampányok szereplői közül is.
"Mi vagyunk a nép" - hangsúlyozza Orbán a követőinek; kirekesztve ezzel mindenki mást. Kormánya elhallgattatja a kritikus hangokat, így például a Népszabadság is munkássága nyomán szűnt meg. A sajtót olyan szinten tartja nyomás alatt, hogy még a kormány saját médiafelügyeleti szervei is kénytelen olykor elismerni a "kiegyensúlyozatlanságot".
Ennek ellenére sem tudja útját állni a Fidesz, hogy egyre több szó essen korrupciós ügyeiről, és egyre több beszámoló jelenjen meg arról, ahogy mind több és több vagyont halmoz fel a nagyon szűk elit. 2010 óta mindössze 10 üzletember nyert 1900 milliárd forintnyi közbeszerzést - emlékeztet a lap a Reuters egy cikkére. Közülük is kiemelkedik Mészáros Lőrinc - akinek a német lap szerint csak "stróman" a beceneve -, és Orbán veje, Tiborcz István, akinek Elios-ügyei miatt 43 millió euró, azaz 13 milliárd forint EU-támogatást fizethet vissza Magyarország.
Bár a pártok közül legtöbb támogatója még mindig a Fidesznek van, nem mindenki elégedett a kormánnyal - mutatja ezt a kivándoroltak magas száma is. Nehéz pontosan megbecsülni, írja a lap, de nagyjából 410 ezer magyar élt külföldön - nem számolva Franciaországot és Spanyolországot - 2016 elején, az Eurostat szerint. Ausztriában 10 év alatt 17 ezerről 70 ezerre emelkedett a magyarok száma. A cikk idézi a KSH egy tanulmányát is, mely szerint további 680 ezer magyar szeretné elhagyni az országot.