Tavasszal és nyáron a babakocsiból nézelődő gyerekeket sok esetben csak egy vékony sapka árnyéka, esetleg egy napernyő védi az erős napsugaraktól. A strandokon pedig a kisgyerekek akár a déli erős napsütésben is a parton homokoznak, a szülők bíznak a kétes hatékonysággal felvitt 50 faktoros napvédő krémek védelmében. Ezen az U.S Preventive Services Task Force friss ajánlásának megfelelően nem árt változtatni. A szakmai szervezet ugyanis arra figyelmeztet, hogy – különösen a világos bőrű, bőrrák kialakulása szempontjából rizikócsoportba tartozó családokban – nagyon fontos a szülők informálása, mert a napvédelemre már gyermekük 6 hónapos korától kezdődően fokozottan ügyelni kell.
A melanoma nem egyik pillanatról a másikra alakul ki – hangsúlyozta dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász, az Anyajegyszűrő Központ orvosa. Az évek alatt elszenvedett bőrégések összeadódnak, így már fiatal felnőttkorban is nagyobb eséllyel lesz melanomás az, akinél gyermekkorában nem figyeltek eléggé a megfelelő napvédelemre. A nagyobb gyerekeknek már önállóan is tudniuk kell a napvédő krémet megfelelően használni és ismerniük kell a fényvédelemre vonatkozó információkat.
Tévhitek a napvédelemről
1. Árnyékban nem éghet le
Tévedés azt gondolni, hogy nyugodtan városnéző sétára indulhatunk erős napsütésben kisgyermekkel, ha a babakocsi fölé napernyőt szerelünk. Egyrészt csak az UV-szűrő anyagból készült ernyő vagy ruházat nyújt védelmet a napsugarak ellen, másrészt a gyerek fészkelődés közben könnyen kikerülhet az árnyékból, a tűző napon a karja vagy a lába akár negyedóra is leéghet.
2. Bekentük
A fényvédő krémek használata elengedhetetlen, ha a szabadban tartózkodunk. Már tavasztól, az első napsugarak megjelenésétől javasolt a gyerekeket 50-es faktorszámú termékkel bekenni, ráadásul a szabadba indulás előtt fél órával. A műveletet időnként újra meg kell ismételni, különösen, ha strandon, vízben tartózkodik vagy erősebben izzad.
3. A szolárium biztonságos
A barna bőr divatja miatt a kamaszok, fiatal felnőttek akár sokat is szoláriumoznak. A szakmai szervezet szerint azonban jobb elkerülni a mesterséges „napfényt”, a rendszeres használat megnöveli a bőrrák kialakulásának esélyét.
4. Elegendő az önvizsgálat
Melanoma már középiskolások körében is előfordulhat, így az anyajegyek és az egyéb bőrön látható elváltozások mielőbbi észlelése, rendszeres időközönként történő orvosi ellenőrzése elengedhetetlen. Az évenként legalább egy alkalommal elvégzett teljes testtérképes anyajegyvizsgálat segítségével pontosan nyomon követhető minden változás, így idejében lehet lépni, ha problémát észlelünk.