Az Európai Unióval való szakítása után Nagy-Britannia visszatér a kék színű útlevélhez. Theresa May miniszterelnök korábban azt mondta, ez az útlevél "a függetlenséget, a szuverenitást szimbolizálja" - ironikus, hogy a dokumentumokat mégsem egy brit, hanem egy holland-francia cég csinálja majd, Franciaországban. Sajtókampány, politikai nyomásgyakorlás és jogorvoslati kezdeményezés indult azért, hogy a brit kormány a belügyminisztérium közbeszerzési döntését megváltoztatva, mégis Nagy-Britanniában gyártassa régi-új útleveleket.
A Daily Mail című brit lap kampányt indított a döntés megváltoztatására, és az online petíciójukat eddig 272 ezren írták alá. Bíróságon támadja meg a belügyminisztérium döntését a brit útlevelek jelenlegi gyártója, az angliai székhelyű De La Rue, jelentette be a vállalat kedden - a cég véleménye szerint ugyanis a tender-nyertes francia-holland Gemalto a költségeket sem fedező árajánlattal nyerte el a 490 millió fontos (173 milliárd forintos) megbízást. Az új kék útlevél hazai gyártása mellett szót emelt több politikus is, köztük Sir Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt árnyékkormányának Brexit-ügyi miniszterjelöltje.
Nagy-Britanniában 1988 óta bocsátanak ki bordó útleveleket az akkori Európai Gazdasági Közösség iránymutatása alapján, de ez valójában soha nem volt kötelező, csak ajánlásként fogalmazódott meg a színharmonizálás a közösségen belüli utazás és az útiokmányok ellenőrzésének megkönnyítése végett. Az első kék brit útleveleket 1921-ben állították ki, az utolsó 2003-ban járt le.
London nem lépett be az uniós belső határellenőrzést lebontó schengeni övezetbe, Nagy-Britanniában ugyanakkor személyi igazolvány sem létezik, így az útlevél továbbra is a brit állampolgárok elsődleges útiokmánya az EU-n belüli utazásokhoz.