Varga Mihály;Tarlós István;uniós forrás;Nemzetgazdasági Minisztérium;Budapest Szíve;közérdekű adatigénylés;

Fotó: Népszava

- Kitartóan sunyít Varga Mihály minisztériuma

Hiába ígérte meg Tarlós István, hogy kikéri (és így is tett) a Budapest Szíve programról szóló uniós jelentést a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, egyelőre semmit nem kapott, a tárca kitartóan hallgat.

 Épp a választások napján lesz egy hónapja, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) egy szót sem szól arról kiadja-e Tarlós István főpolgármesternek a „Budapest Szíve” program uniós vizsgálati jelentését - sajtóértesülések szerint az EU csalást gyanít a projektben. Mint arról már írtunk a Fővárosi Közgyűlés döntése alapján Tarlós István főpolgármester nemrég levélben kérte Varga Mihály minisztertől, hogy tárcája adja ki a fővárosnak az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) Budapest Szívéről vizsgálati szóló jelentését. A főpolgármester akkor nem árult zsákbamacskát: ugyan a közgyűlés döntése nem kötötte ki az okirat nyilvánosságra hozatalát, ám Tarlós érdeklődésünkre leszögezte: amennyiben a főváros megkapja az OLAF jelentést azt ő úgy értelmezi, hogy onnantól közérdekű adatnak minősíti, azaz a városháza a négyes metróról szóló OLAF jelentéshez hasonlóan azt is közzéteszi.

A szocialisták sokadjára benyújtott közgyűlési előterjesztését tavasszal hirtelen a főváros fideszesei is megszavazták és ezzel kínos helyzetbe hozták Tarlóst és Vargát egyaránt. (A javaslatot benyújtó Szaniszló Sándor szerint a fideszesek két dolog miatt bólintottak rá a kezdeményezésre: egyrészt akkor robbant ki az Elios-ügy, ami kommunikációs zavart okozott a párton belül, másrészt a Fővárosi Törvényszék korábban megállapította, hogy az OLAF-jelentések közérdekű adatok.) Mindenesetre Varga minisztériuma így még az ellenzék és az oknyomozó újságírók aknamunkájára sem hivatkozhat, ha nem adja ki az OLAF-jelentést (vagy nagyon késlekedik vele).

Ugyanakkor az NGM láthatóan nem akart a választások előtt muníciót adni a kormányzati kötődésű korrupciós ügyeket feltáró ellenzéki sajtónak, így lapunknak sem. Így az NGM inkább meg sem mukkan az ügyben. Ahogy korábbi nyilatkozatai után a hallgatást választotta Tarlós István főpolgármester is, mivel a sajtóosztályon keresztül elküldött érdeklődésünkre nem árulta el, hogy az eltelt egy hónapban végül kapott-e egyáltalán valamilyen választ az NGM-től.

Milliárdokat kérhet vissza

A 15 milliárdos keretösszegű, uniós finanszírozású Budapest Szíve közbeszerzései még 2009-ben kezdődtek, majd a belvárosi projekt lebonyolítása Rogán Antal polgármesterségének idejére esett. Már 2015 előtt felröppentek hírek arról, hogy az OLAF súlyos szabálytalanságokat talált a pályázatok közbeszerzései körül, például azt, hogy a legdrágább pályázó lett a nyertes. Az OLAF jelentése alapján a Polt Péter vezette ügyészség tessék-lássék nyomozást is indított, majd szokás szerint 2017-re lezárták az ügyet azzal, hogy nem történt bűncselekmény, illetve részben elévült az ügy. Ugyanakkor az idei, év eleji sajtóértesülések szerint az OLAF, pontosabban az Európai Bizottság több milliárd forintot kérhet vissza Magyarországtól a Budapest Szíve program szabálytalanságai miatt.

Évi 80-90 milliárdot felszív a magyar közmédia, de cserébe nem ad az embereknek semmit, és ezt nem is leplezi: például a választási kampányban is csak a bíróság tudta képernyőre menedzselni az ellenzék jelöltjeit.