Hiába perelte a vörös csillag használatáért a Heinekent Menczer Erzsébet, a bíróság elsőfokú ítélete szerint a fideszes képviselőnek nincs igaza, írja a kisalfold.hu. (Menczer azt akarta elérni, hogy a sörgyártó csillagtalanítsa az üvegeit.)
A Heineken mitológiai érveléssel riposztozott: a tűz, a víz, a levegő, a föld és az ötödik - a sörgyártó szerint az ötágú vörös csillag a négy plusz egy elemet jelképezi, ráadásul már 1889 óta használják, így semmi köze az önkényuralmi szimbólumhoz.
A céggel szemben pert indító fideszes politikus, Menczer Erzsébet (felperes) viszont azzal érvelt, hogy a magyarsághoz kapcsolódó személyiségi jogait sérti a vörös csillag márkajel, amely Magyarországon kikezdhetetlenül a kommunizmust juttatja az emberek eszébe. Azt a rendszert, amely sokak mellett őt és a családját is üldözte.
A Győri Törvényszék bírája szerint Menczer személyiségi jogait a polgári törvénykönyv szerint csak akkor sérthetné meg a Heineken, ha a felperes személyében is érintett lenne. Erről viszont nincs szó, így jogi alapja sincs egy ilyen kérelemnek. Ráadásul nemcsak formai szempontból, hanem érdemben sem adott igazat a bíróság a fideszes politikusnak, mivel az eljáró tanács nem vitatja, hogy köztudomású tény, miszerint a vörös csillag az önkényuralmi rendszert jelképezi, de nem ez az egyetlen jelentése. Vizsgálni kell a felhasználás célját is. Ha a vörös csillag sörösdobozokon van, az nem hozható összefüggésbe az önkényuralmi jelképpel, ráadásul az alperes társaság régebben használja a csillagot a márkajelén, mint ahogy azt a kommunista rendszer „feltalálta volna".