Tudomány;Microsoft;mellrákkutatás;

2018-04-11 07:15:00

Nagyot álmodni sohasem késő

A Microsoft nemzetközi versenyén fiatal magyar innovátorok harmadik helyezést értek el. Projektjük az örökletes mellrák valószínűségének előrejelzését teszi lehetővé génszekvenálás és kvantum számítástechnika segítségével.

Több száz induló közül a harmadik helyet érték el a közelmúltban a Microsoft Imagine Cup Big Idea Challenge nemzetközi versenyén fiatal magyar innovátorok, akik a mellrákkutatás fejlesztését tűzték ki célul. A húszas éveiben járó Almásy Márton, a projekt ötletgazdája a nagyszülei elvesztésekor érzékelte először a rákbetegség valódi súlyát, és akkor határozta el, hogy megpróbál forradalmi újítást elérni kutatásában, amikor unokatestvérénél mellrákot diagnosztizáltak. Az Óbudai Egyetem Informatikai Karán tanuló hallgató gyermekkori barátjával, az oktatók és diákok innovatív vállalkozási ötleteinek laboratóriumi rendszerben működő megvalósítását szolgáló innovációs laborban, a Demola Budapestben dolgozó Novák Emillel és az érettségire készülő, gimnáziumi tizenegyedik osztályos társukkal, Koór Leventével közösen dolgozták ki az elméletet. A rientiQ névre keresztelt elképzelés az örökletes mellrák valószínűségének előrejelzését végezné génszekvenálás és kvantum számítástechnika segítségével.

- Mindannyiunk szeretne egy jobb, kevesebb szenvedéssel teli világért tenni. Ezért egy olyan projekten gondolkoztunk, ami jelentős mértékben segíti a társadalmat. Marci személyes története pedig arra vezetett minket, hogy az orvostudománnyal foglalkozzunk – mondta lapunknak Posta Donát, a Kutató Diákok Országos Szövetségének alelnöke, aki edinburghi továbbképzési helyszínéről segítette a fejlesztésben a csapatot. A fiatalok elszántsága példaértékű, hiszen legelőször közösen csak tavaly, a Microsoft Student Partner program keretein belül találkoztak. Igaz, a csapattagok között régebbi ismeretségek is vannak: Donát Emilt a Kutató Diákok Országos Szövetségének köszönhetően már korábban is ismerte, míg Emil és Márton közösen dolgoztak a projekt megkezdése előtt egy számítógépes játék fejlesztésén.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy a különböző életkorú, de egy generációs szórás alá eső kutatók az eltérő tanulmányok ellenére milyen intenzitással, s miképpen tudtak együtt dolgozni. – Leginkább Donát budapesti kis lakásában dolgoztunk közösen, a helyszín régi és új bútorai, illetve a falon lévő festmények különleges légkört varázsolnak körénk – kezdte Almásy Márton, aki kiemelte: értékesnek tartja azokat a visszajelzéseket, amelyeket kizárólag innovatív környezetben kaphatnak meg. – Számunkra ezt - a feltöltődést és inspirációt jelentő környezetet - a Demola Budapest innovációs labor biztosította, ahol a magyar startupoknak van lehetőségük dolgozni, és akár egymáson segíteni a siker elérésében – egészítette ki Posta.

Az ideális körülmények sokat hozzátettek ahhoz, hogy nagyon sok munkaórányi erőbefektetéssel megvalósítsák céljukat. Mivel nagyrészt informatikai háttérrel rendelkeznek, ezért a ,,Big Datát”, tehát a nagy mennyiségű adatok elemzését választották fő profiljuknak.

DNS-szekvenálás
A DNS-szekvenálás egy biokémiai módszer, amit a DNS alkotórészeinek sorrend-meghatározására használnak. A DNS szekvenciája határozza meg a sejtmagban az örökletes genetikai információt, ami minden élő szervezet működésének alapprogramját adja.

- Egy teljesen új technológiát szeretnénk az orvostudományi kutatások és mérések szolgálatába állítani. Ez a technológia a kvantum számítástechnika, ami nem csak az örökletes mellrák esetén jelenthet előrelépést, hanem az egész tudományágon nagyot lendíthet, ezzel még több szenvedést és fájdalmat tudnánk elkerülni – mondta Posta Donát. A szakma jól fogadta az elképzelésüket: február legvégén a Microsoft Magyarország épületében mutatták be ötletüket a nagyközönség számára. – A bemutatkozó előadásunk célja az volt, hogy a pálya és érettségi előtt álló középiskolás diáktársainknak megmutassuk, hogyan is néz ki egy innovatív projekt. Szeretnénk, ha minél többen megismerkedhetnének az új technológiákkal, és megfelelő döntést hozhatnának a továbbtanulásuk során – summázta a debütálást Novák Emil.

Az ígéretes kezdet, leginkább az Imagine Cup nemzetközi versenysorozaton elért dobogós helyezés, új lehetőségeket nyitott számukra. A jövőben szeretnék, ha olyan ismert emberek is a tervük mögé tudnának állni, akik pozitív hatással lehetnek a mellrák elleni harc ismertebbé tételében. Nagyot álmodni pedig soha sem késő: a mellrákos daganattal folytatott küzdelemből korábban több amerikai First Lady (Betty Ford, Nancy Reagan) is sikeresen került ki, de olyan világsztárok, mint Angelina Jolie, Olivia Newton-John, Kylie Minogue, Marianne Faithfull és Anastacia, sikerrel vették fel a harcot a megbetegedéssel szemben.

Mivel sokan úgy vélekednek, hogy a gyógyszeripar rétegzett érdekeltsége miatt a rákkutatásban sokáig nem várható valódi előrelépés - kíváncsiak voltunk arra, vajon a fejlesztők osztják-e ezt a nézetet. – Lehet, hogy csak mi vagyunk hozzá túlságosan naivak, de úgy látjuk, jelenleg is nagyon sok célzott gyógyszerkutatás folyik a különböző ráktípusok ellen, amikkel könnyebben és a műtétet, valamint a sugárkezelést elkerülve gyógyíthatóvá válhat a rák – mondta Posta. Hozzátette, abban azért biztosak, hogy egyik napról a másikra nem lehet megoldani a problémát, de a technológia fejlődésével és ennek megfelelő felhasználása mellett igyekeznek minél előbb megoldást találni a rák egyszerűbb és hatékonyabb kezelésére.

A rientiQ Biotechnologies éven futó program, a jelenlegi génvizsgálatok mellett, új összefüggések keresésére fókuszál, melyek áttörést jelenthetnek a rákkutatás területén. A csapat tovább dolgozik az ötlet gyakorlati megvalósításán.

A Microsoft Imagine Cup Big Idea Challenge versenye
A világméretű kihívás fő célja, hogy a résztvevők új fejlesztési lehetőségeket és megoldásokat keresve olyan terveket, projekt ötleteket dolgozzanak ki, amelyek maradandó nyomot hagynak valamely iparág fejlődésében. A versenyben előkelő helyezést elért csapatok anyagi hozzájárulásra is számíthatnak, amelyet ötleteik, vállalkozásaik további fejlesztésébe fektethetnek.
2018-ban az első helyezett a román Xvision-t fejlesztő csapat lett, akik egy az orvostudományban használható újítással neveztek. Az Xvision automatikusan azonosítja az emberi testben tapasztalható anomáliákat és megbetegedéseket, elemzi a röntgenfelvételeket. A második helyezést a hongkongi Datax csapata kapta, akik olyan adatcsere -platform fejlesztéssel rukkoltak elő, ami a munkaerő piac adatait és a munkaerő képzését teszi hatékonyabbá.