Bioritmus;vashiány;folsav;vérszegénység;

Illusztráció: Shutterstock

- Ha a vas hiányzik

A fejlett országokban a lakosság 60-80 százalékának életében legalább egyszer kifogy a vas a szervezetéből. Az egyik leggyakoribb hiánybetegség felismerését gyakran megnehezíti, hogy változatosak a tünetei.

A vörösvértestek hemoglobinjában található létfontosságú ásványi anyag, a vas hiánya esetén vérszegénység is kialakulhat – mondta dr. Pintér Zsófia háziorvos a Népszavának. A vashiány tünete lehet: fáradékonyság, kimerültség, gyengeség, letörtség, sápadtság, heves szívdobogás, légszomj, fejfájás, szédülés, hideg végtagok, nyugtalan láb szindróma, fejfájás, ingerlékenység, de akár furcsa kívánósság is.

Kialakulása
A vas csökkent bevitel vagy fokozott vesztés következtében „fogyhat el”. Előbbi adódhat táplálkozási elégtelenségből, például olyan vegetáriánusoknál fokozott a kockázata, akik nem figyelnek, hogy elegendő vasat tartalmazó növényt egyenek. Gyomor-, bélrendszeri betegség, valamint bélgyulladás és bélsavcsökkentő gyógyszerek is csökkentik a felszívódását. A C-vitamin viszont segíti.

Fokozott vasvesztés főleg vérzés következtében alakulhat ki. Ezért gyakoribb a nőknél a vashiány, hiszen a rendszeres havi menstruációval sok vért vesztenek. Férfiaknál riasztóbb a hiányzó vas, mert észrevétlen vérzést, gyomorfekélyt, de akár daganatos betegséget is jelezhet, a vaspótláson túl tehát fontos a kivizsgálás is – hívta fel a figyelmet háziorvos.

Kezelése

Illusztráció: AFP

Illusztráció: AFP

Az ok kezelése mellett a hiányzó vasat is pótolni kell. Enyhe hiány esetén azonban nem kell gyógyszert szedni, a húsban, a májban, a brokkoliban, a spenótban, a tökmagban, a szezámmagban, a lenmagban, a pisztáciában, a quionában, a hüvelyesekben és a tojássárgájában is sok vas van. Tabletta mellé sokszor adnak folsavat is, ami szintén szükséges a vasanyagcseréhez és a vérképzéshez célszerű B12-vitamint is szedni. Dr. Pintér Zsófia arra is felhívta a figyelmet, az is fontos, mikor vesszük be a vaskészítményt, mert bizonyos gyógyszerek és a kávé, a tea, de a rostos ételek is csökkentik a felszívódását.

A „boldogság vitaminja” is hiányozhat
A folsav, amelyet terhesség idején különösen ajánlott szedni, mert csökkenthetők a központi idegrendszert, agyat és gerincvelőt érintő fejlődési rendellenességek, az agyi funkciók javítása mellett hozzájárul a lelki egészséghez is. Hiánya szintén okozhat vérszegénységet és hozzájárul a depresszió kialakulásához is. Természetes formában is bevihetjük, sok van a spárgában, a brokkoliban, a karfiolban, a káposztában és a kelbimbóban, a spenótban, a teljes kiőrlésű gabonákban, a tojássárgájában és a hüvelyesekben is – olvasható a HáziPatikán.

Következménye: vérszegénység
A vashiányos vérszegénység jellemző és gyakori tünete a fáradékonyság, a gyengeség, az általános elesettség, a koncentrációs nehézségek, de az állandó szédülés és a kezek, a lábak hideg tapintása is. Súlyosabb anémia esetén a vér csökkent oxigénszállító képességét a szív azzal kompenzálja, hogy "jobban" dolgozik, ennek gyakori tünete lehet például a szapora szívverés, a mellkasi fájdalom, illetve a szorító érzés, a fájdalom az alsó végtagban (különösen mozgás esetén). A bőr, a nyálkahártyák, a szemhéj belső fele és a körömágyak elveszíthetik egészséges rózsaszínes árnyalatukat, és sápadtnak tűnhetnek. A fülben érzékelt dobogás, susogás is lehet a vérszegénység tünete. Gyermekeknél viselkedésbeli, tanulással vagy fejlődéssel összefüggő problémák is jelezhetik a vérvizsgálattal kimutatható betegséget - derül ki a HáziPatika cikkéből.