Bevezetése, azaz a szezon eleje óta rengeteg vita kíséri a játékvezetők munkáját segítő videóelemző rendszer, a VAR működését. Hétfő este újabb futballtörténelmi esemény történt: Guido Winkmann játékvezető lefújta az első félidőt, a vendégjátékosok már az öltözőben voltak, a hazaiak oda tartottak, amikor a sípmesternek a fülére szóltak, hogy kezezés történt a freiburgi tizenhatoson belül. A játékvezető előbb megnézte a felvételt, majd miután meggyőződött arról, hogy a labda tényleg Marc Oliver Kempf kezére pattant a kapu előtt, visszarendelte a csapatokat a pályára, és tizenegyest ítélt, amit a hazaiak Pablo De Basis révén értékesítettek.
„Nem gondoljuk, hogy jó irányba halad a futball, ha ilyesmi megtörténhet – mondta a mérkőzést közvetítő német nyelvű Eurosport 2-nek Jochen Saier, a freiburgiak menedzsere a szünetben. – A büntető jogosságát a felvételek alapján nem vitatjuk, de azt muszáj pontosítani, hogy meddig lehet egy ítéleten módosítani. Az öltözőből visszahívni a játékosokat a pályára, az komolytalan.”
A kiesési rangadót a mainziak végül 2-0-ra megnyerték (a második góljukat is De Basis szerezte), aminek eredményeként pontszámban utolérték a freiburgiakat, sőt jobb gólkülönbségüknek köszönhetően meg is előzték őket, és elkerültek az osztályozós helyről, ahova a Freiburg csúszott vissza.
„Büszke vagyok a játékosaimra, hogy ilyen fegyelmezetten viselték el, ami történt – jelentette ki a találkozó utáni sajtótájékoztatón Christian Streich, a freiburgiak vezetőedzője. – Azt kértem tőlük, hogy csak azzal foglalkozzanak, amit ők befolyásolni tudnak. A videóbíró tőlünk független, működésére nincs hatásunk, el kell fogadnunk és viselnünk a döntéseit. A saját teljesítményünkkel kell foglalkoznunk, nem a videóbíróval. A mérkőzést mi veszítettük el, nem a videóbíró, nekünk kell kiharcolni a bennmaradást, nem a videóbírónak.”
„A freiburgiak már az öltözőben voltak, mi még nem értünk be, amikor szóltak, hogy a videóbíró visszanéz egy esetet – idézte fel a történteket Danny Latza, a hazaiak középpályása. – A játékoskijáróban álltunk, és vártunk a döntésre, ami végül nekünk kedvezett. Furcsa az egész, ilyesmi még nem történt a futballban. Azt gondolom, az asszisztensnek látnia kellett volna a kezezést, mert egyértelmű eset volt.”
Lutz-Michael Fröhlich, a videóbírók vezetője szerint a történtek nem tettek jót a futballnak. „A játékvezetőnek nem lett volna szabad leengedni a csapatokat a pályáról, amíg a videóbíró nem döntött – hangsúlyozta a szakember. – Elvileg vissza lehet hívni a játékosokat az öltözőből is, de igyekezni kell elkerülni ezt a helyzetet. Az a lényeg, hogy a játékvezető ne hagyja el a játékteret a videóbíró döntéséig.”
A freiburgiaknak a lefújás után 48 órájuk van óvás benyújtására, ha bizonyítani tudják, hogy a videóbíró jelzésekor a bíró már nem tartózkodott a játéktéren.