Washington;demokrácia;Charles Gati;

2018-04-17 21:56:00

Ébren tartani a demokrácia reményét

WASHINGTON - Büntetések helyett a demokrácia reményének ébren tartását nevezték a helyes nyugati hozzáállásnak a kelet-közép-európai térség szakértői azon a washingtoni pódiumbeszélgetésen, amelyet a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) elnevezésű washingtoni elemző intézet szervezett kedden a térségben tapasztalható illiberális tendenciákról.

Elveszíti-e a Nyugat Közép-Európát? – ezt a kérdést tették fel a szervezők Charles Gatinak, a Johns Hopkins Egyetem európai tanulmányokkal foglalkozó vezető kutató professzorának, Radek Sikorski volt lengyel parlamenti elnöknek, Lengyelország volt védelmi, illetve külügyminiszterének, aki jelenleg a Harvard egyetem európai tanulmányokkal foglalkozó központjának a kutatója, valamint David Frumnak, az Atlantic című folyóirat vezető szerkesztőjének.

Frum szerint „ugyanaz az influenza” támadta meg a térség országait, kisebb vagy nagyobb mértékben, és a kór erősségétől függően beszélhetünk a demokrácia liberalizmustartalmának gyenge vagy erős csökkenéséről.

Charles Gati szerint egyes országokban már nem a demokrácia visszaszorulásáról van szó, hanem arról, hogy az autoriter vagy félig autoriter államberendezkedés megőrzi a demokrácia egyes intézményeit, mint olyan homlokzatot, amely már inkább a lényeg elfedését szolgálja. A professzor az amerikai hallgatóságnak azzal próbálta érzékeltetni a magyar parlamenti választás kimenetelét, hogy a szavazatok 70 százalékával a Fidesz és a Jobbik együttesen a mandátumok 80 százalékára tett szert, ami nagyjából azt jelenti: ez olyan eredmény, mint ha Amerikában a szélsőségesen konzervatív „teapártiak” tennének szert kényelmes alkotmányozó többségre.

Az ellenzék azonban hozta Budapestet – mondta Charles Gati, rámutatva arra, hogy minden eddiginél erősebben kirajzolódott most Magyarországon a nagyváros és a vidék eltérő politikai preferenciája.

Radek Sikorski felhívta a figyelmet arra, hogy Lengyelországban nincs alkotmányozó többsége a kormánypártnak, de ettől függetlenül ott is érvényesülnek a politikai populizmus ismertető jegyei. A populisták azt állítják, hogy az egész népet képviselik, egyszerű válaszokat kínálnak a problémákra, és ellenségeket keresnek hallgatóságuknak.

Miként a magyar kormány Soros Györgyöt festi a falra mumusként, úgy a lengyel vezetés Lech Kaczynski volt elnök repülőgépének szmolenszki lezuhanásában igyekszik tetten érni az „összeesküvő ellenséget” – jegyezte meg Sikorski.

A volt lengyel politikus szerint a Nyugatnak igen óvatosnak kell lennie az esetleges szankciókat illetően, mert a szankciók csak nagyon hosszú távon fejtik ki a hatásukat.

„Ha oroszlán nem tudsz lenni, ne légy szúnyog” – figyelmeztetett az ősi mondással a lengyel politikus minden beavatkozási kísérlet kockázatos voltára. Szerinte a Nyugatnak inkább „aggódó barátként” kell fellépnie a negatív tendenciákat mutató térségbeli országokban.

Charles Gati egyebek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben a NATO-csatlakozás folyamata annak idején jelentős ösztönzést jelentett a térség országainak demokratikus fejlődésében, az atlanti szövetség nem taszít ki sorai közül senkit, még azokat sem, ahol jelentős mértékben hanyatlik a demokrácia, hiszen például Törökország is túlságosan fontos a NATO-nak, és nem akarják elveszíteni.

Az atlanti szövetség ugyanakkor jó eszköz lehetne Gati professzor szerint a kelet-közép-európai térség demokratikus értékeinek megvédésekor, csakhogy ehhez – vélekedett - az amerikai vezető szerep megfelelő ellátására lenne szükség a NATO-n belül.