Európai Unió;Kína;Magyarország;selyemút;

Orbán Viktor Pekingben, az Egy út, egy övezet gazdasági programot ünnepli Hszi Csing-ping kínai elnökkel. Fotó: Roman PILIPEY /

- Magyarország nem tiltakozott a kínai befolyásolás ellen

27 EU-tagállam nagykövete közösen tiltakozott az erősödő kínai befolyás miatt egy jelentésben, amit egyedül a magyar nagykövet nem írt alá. Mint a 444.hu birtokába került dokumentumból kiderült, eredetileg nem csak tiltakozó jelentésről lett volna szó: az EU megtiltotta volna tagállamainak, hogy a Kínával kötött szerződéseibe a kínai világrend kiépítéséről szóló terminusok kerüljenek. Még a szokásosan partner lengyel kormánnyal is szembe került Magyarország, mikor erélyesen kiállt a kínai befolyásolás mellett.

Az EU külügyi szolgálata február végén figyelmeztette az európai tagállamokat: amikor Kína mostanában kétoldalú szerződéseket köt más országokkal, akkor olyan fordulatokat illeszt a szövegekbe, mint "a közös végzet közössége", illetve "az emberiség közös jövőjének közössége". Az EU diplomatái szerint ezek az elsőre üres fordulatnak tetsző kifejezések valójában a kínai hegemóniát elismerő kijelentések.

A külügyi szolgálat ezt sok oldalon keresztül magyarázta a tagállami kormányoknak. A "közös jövő" kifejezés kínai eredetije például a kínai elnök manifesztumának, a Hszi Csing-ping Gondolatai című művének az egyik szlogenje. A Gondolatokat akkor emelték a kínai alkotmányba, amikor Hszi elnök jogot kapott arra, hogy élete végéig Kína elnöke maradhasson. A szlogen nemzetközi szerződésekbe emelése kínai szempontból a Gondolatok külpolitikai doktrínájának elismertetése a másik féllel.

Mindkét problémás terminusban ott a "közösség" szó is, amit az eredeti változatokban ugyanaz a karakter jelöl, mint amit az EU-ra használnak. Ez az európai diplomaták szerint arról az igényről szól, hogy a Kínához tartozást hasonlóan szoros szövetségként ismertessék el a szerződő felekkel, mint az EU-tagságot. A közös sorsra vagy végzetre utaló eredeti kifejezés a kínaiak által erőltetett kontextusban lényegében azt jelenti, hogy a másik fél elismeri, hogy "elkerülhetetlen, hogy a világ Kína vezetésével épülő szövetségben egyesüljön".

Ezek a figyelmeztetések a magyar vétó áldozatául esett jelentéstervezethez kapcsolódtak. A jelentés figyelmeztette volna Kínát, hogy az Egy út, egy övezet nevű óriási gazdasági program szerződéseivel ne gyengítse a liberális világrendet, ne törekedjen a többi ország megosztására, és a kínai hegemónia előkészítésére. Továbbá az EU előírta volna az európai kormányoknak, hogy a Kínával kötött szerződésekből szedessék ki, vagy a javasolt toldalékokkal egészíttessék ki a gyanús terminusokat.

A terminusokra vonatkozó tiltás mellett érvelt a brit, a francia, az ír, a holland, az osztrák, a spanyol, a svéd és még a lengyel kormány is. A lengyelek állításuk szerint már tapasztalták is, hogy a kínaiak a saját doktrínájukat erősítő szövegeket akarnak beleerőltetni a kétoldalú megállapodásokba. Szerintük ez ellen csak közösen lehetne fellépni, mert a tagállamok egyenként nem tudnak hatékonyan alkudozni Pekinggel.

Egyedül Magyarország szerint tévedés Kína erősödését és nemzetközi befolyásának növekedését problémaként beállítani. Sőt, inkább lehetőséget kellene látni. Az Egy út, egy övezet doktrínát személyesen is dicsérte Orbán Viktor azon a pekingi találkozón, ahol egy sor elnyomó rezsim vezetőjének körében megkoszorúzta a Tienanmen téri kínai állami emlékművét, ugyanott, ahol 1989 június 3-án a kínai vezetés tankokkal fojtotta vérbe az ellene tüntető diákok megmozdulását.

A 444.hu teljes cikke itt olvasható.

Csütörtökre virradóra megdőlt a fővárosi és az országos hajnali melegrekord, a leghidegebb órában sem csökkent 16 fok alá a hőmérséklet - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat a honlapján.