MKB;vételár;

2018-04-20 07:22:00

Az MKB már megkereste a vételárát

 Az MKB Bank leginkább a vállalati piacon tud jelen lenni; ezen a területen képzelhető el, hogy hosszabb távon a hitelezés terén hozza a jegybank új jövőképének megfelelő növekedést. Ugyanakkor az idén és jövőre még vannak e téren olyan számviteli korlátok, amelyeket a bank az Európai Bizottság előírása miatt nem léphet túl – fogalmazott Balog Ádám, az MKB Bank vezérigazgatója újságírói kérdésre az MNB legújabb víziói kapcsán. Mint arról beszámoltunk: Nagy Márton, a jegybank alelnöke a Portfolió szerdai konferenciáján arról beszélt, hogy 2030-ra a bankrendszer mérlegfőösszege a GDP jelenlegi 95 százalékáról a 160 százalékára, a magánszektor banki hitelállománya pedig a GDP 32 százalékáról a 70 százalékára növekedhet. Eközben a vállalati hiteleknél 17-ről 30 százalékra, a háztartásoknál 15-ről 40 százalékra, a lakáshiteleknél 8-ról 30 százalékra emelkedhet a mutató. Az MNB 2014-ben még évi 5-10 százalékos vállalati hiteldinamikát tartott jónak, ezt most kétszámjegyű, évi 10-15 százalékos növekedésre módosította.

Az MKB Bank éves jelentését egyébként éppen tegnap fogadta el a társaság közgyűlése, ez alapján pedig a három évig tartó átalakulási folyamat eddigi legsikeresebb évén van túl a bank. Az adózás előtti eredménye a 2016-os évinek közel háromszorosa, 20,7 milliárd forint lett, és szinte minden szegmensben – a lakossági és a vállalati piacon, a privátbanking területén – megerősítette pozícióit, javított eredményein. Két év alatt megkereste ezzel az MKB az érte 2016-ban kifizetett vételárat – fogalmazott Balog Ádám. Emlékeztetett: az MKB Bank életében a 2017 volt az első olyan év, amikor teljesen magánkézben volt. A tavaly ősszel véglegesedett struktúra szerint a bankban a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Konzum által kezelt Metis Magántőkealap 45 százalékban, a Metis II. Magántőkealap Rkofin Kft.-je 4, a Szemerey Tamás, Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, és Balog Ádám érdekeltségébe tartozó Blue Robin Investments S.C.A. 26, a Pannónia Nyugdíjpénztár 10, az MKB MRP Szervezete pedig 15 százalékban tulajdonos.

A bank vállalati portfóliója több mint 20 százalékkal növekedett, a legnagyobb részben a kis és középvállalkozásoknak (kkv) köszönhetően. A vezérigazgató ezzel kapcsolatban megjegyezte: hisz benne, hogy a kkv-szektor finanszírozása nagy lehetőségeket teremt, ez egy növekvő szegmens lesz. A lakossági piacon is nőtt az MKB részesedése, a lakáscélú hitelfolyósítás 140 százalékkal bővült, az új személyi hitelek folyósítása megduplázódott, 40 százalékkal több új lakossági ügyfele van a banknak. Igaz a bank a közelmúltban jelentős mennyiségű nemteljesítő hitelt értékesített a Magyar Követeléskezelő Zrt.-nek.