George H. W. Bush elnök hitvese pontosan három évtizeddel ezelőtt, mindössze két hónappal azután, hogy First Lady lett, történelmet írt azzal, hogy látogatást tett egy olyan intézetben, ahol AIDS-ben megbetegedetteket – vagyis a betegség tüneteit mutató HIV-fertőzötteket - ápoltak. Abban az időben az volt a téves közhiedelem, hogy az AIDS a fertőzött személy puszta megérintése révén is „elkapható”. Ez szinte elviselhetetlen stigmát jelentett azok számára, akiket a rettegett „immunhiányos tünetcsoportban” megbetegedettként diagnosztizáltak. Barbara Bush az intézetben karjába vett és ringatott egy újszülöttet, megcsókolt egy tipegő gyermeket, és átölelt egy felnőtt AIDS-beteget.
„Magadhoz ölelheted őket, nem fogsz megbetegedni, kell az együttérzés” - mondta az elnök felesége a rá mindig jellemző természetességgel. Barbara Bush egyórás kórházi látogatását hatalmas médiafigyelem övezte, és a melegek közössége számára feledhetetlen segítségnek bizonyult a társadalmi karanténból való kitöréshez.
Ebben a tekintetben az egyébként számos szempontból elismerésre méltó, kiemelkedőt és maradandót alkotó Ronald Reagan, a Bush előtti elnök hatalmas, súlyos adósságot hagyott hátra örökül. Reagan elnöksége alatt gyakran csak „a melegek járványaként” beszéltek az AIDS-ről, a Fehér Ház nem tett semmit a hamis előítéletek eloszlatása érdekében.
Barbara Bush ráirányította a figyelmet az akkor még alig enyhíthető lefolyású kórban megbetegedett kitaszítottakra. 1994-ben megjelent memoárkötetében az emlékezetes kórházlátogatást felidézve írt arról, hogy egy AIDS-es fiatalember elmondta neki: amikor kiderült betegsége, fel kellett hagynia egyházi tanulmányaival, és a szülei is kitagadták. „Szegényes pótlékként én öleltem át azt a szegény fiatalembert, pedig valójában a családjára lett volna szüksége” - emlékezett vissza Barbara Bush.
Az egykori First Lady humánuma azonban teljesen nem tudta megtörni a vírussal kapcsolatos hiedelmek és a rideg elutasítás láncát. Ezt példázhatja akár Donald Trump, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke, aki tavaly decemberben egy fehér házi megbeszélésen állítólag kijelentette: nem akarja, hogy vízumot adjanak a Haitiról érkező bevándorlóknak, mondván, „azok mind AIDS-esek”.
Az Egyesült Államokban 1993 óta országos hatáskörű hivatal alakítja az AIDS-szel kapcsolatos politikát. Az immár 15 hónapja hivatalban levő Trumpnak mind a mai napig nem jutott ideje arra, hogy kinevezze a hivatal új igazgatóját. Magát a tanácsadói testületet pedig - amely a Fehér Háznak lett volna hivatott észrevételeket tenni az AIDS-szel kapcsolatos ügyekben - tavaly karácsony és szilveszter között szélnek eresztette az elnök – pontosabban azoknak az eddigi testületi tagoknak postázták ki a felmondó levelet, akik addig maguktól nem távoztak. Féltucat tag ugyanis már tavaly nyáron lemondott, látván, hogy tanácsaik leginkább a falra hányt borsóhoz hasonlatosak.