A 2012-es, 2013-as, 2015-ös, 2016-os és 2017-es rénszarvasvadászatok összesen 20-25 milliós költségét ugyanis nem Semjén állta, hanem, miként a vadászatot szervező cégnek írt levelekből kiderült, egy – állami megbízásokkal rendesen kitömött – baráti vállalkozó, Farkas József, aki szintén részt vett a svédországi kiruccanásokon.
Az Országgyűlésről szóló törvényben pedig az áll, hogy képviselői megbízatásával összefüggésben Semjén nem fogadhat el az egyhavi tiszteletdíjánál értékesebb ajándékot; a képviselői tiszteletdíja egytizenketted részénél értékesebb ajándékokat és ingyenes juttatásokat fel kell tüntetnie a vagyonnyilatkozatában - emlékeztet a portál.
A mentelmi bizottság (szintén KDNP-s) elnöke - lepődjünk meg - saját hatáskörben, eljárás megindítása nélkül utasította el a TI kezdeményezését.
Némi további huzavona, illetve a transparency jogi szakértőinek érvelése után azonban Hargitai János szóba/írásba állt a szervezettel, kioktatva a kötekedőket: Semjénnek nem kellett bevallania az ajándékba kapott vadászatokat, mert az szja-törvényben van egy olyan rész – az egyes számú melléklet 7.2 pontja –, mely szerint a más magánszemélytől ingyen vagy kedvezményesen kapott vagyoni érték adómentes. Vagyis: ha az ember kap valakitől egy nagy értékű ajándékot, az nem számít jövedelemnek, és jövedelemadót sem kell utána fizetni.
A bökkenő csak az - fordít a történeten az Index - hogy miként azt Deák Dániel egyetemi tanár, nemzetközi adójogi szakértő megerősítette, bár jövedelemadót nem, a 18 százalékos (tehát az szja-nál magasabb) illetéket viszont muszáj megfizetni az ajándékba kapott vadászatok után, akár volt az ajándékozásról papír, akár nem.
A Transparency International Magyarország a NAV-nál és az ORFK-nál is tett bejelentést. A NAV adótitokra hivatkozott, az ORFK Semjén mentelmi joga miatt az ügyet a Központi Nyomozó Főügyészséghez továbbította.
lásd még: A Bihari utcaiak segélykiáltása - A Kőbányai Fidesz nem kegyelmez