Egy lehetetlennek tűnő feladatra vállalkozik a Knowhere nevű szoftver. Már a neve is érdekes, angol szójáték, amely a „sehol” (nowhere) szót kombinálja a tudni (to know) igével. Ez a szoftver begyűjt egy népszerű témáról minden cikket, elemzi ezeket és megírja a lényeget három verzióban: egy pártatlanban, egy baloldaliban és egy jobboldaliban.
A Knowhere egy mesterséges intelligencián alapul, amelyet egy kaliforniai start-up cég fejlesztett ki. A tartalmakat a https://knowherenews.com/ oldalon publikálják egyelőre négy - politika, világ, üzlet, technológia - rovatban.
A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali (ez látható képünkön), és egy jobboldali változatban
A Knowhere információit a világ sok ezernyi honlapjáról gyűjti össze. Az algoritmus létrehozói mindegyiknek más súlyt adtak híre és szavahihetősége alapján. Az algoritmus, miután azonosította a témát, kevesebb, mint egy perc alatt elkészít egy táblázatot, amelyben elhelyezi pártossága szerint az adott témában megjelent cikkeket. Majd egy negyedóra alatt a pártatlan változatait, majd a jobb, illetve baloldali verziót is.
Példa a közelmúlt híreiből. A magyar választásokról szóló cikkek címei így hangzottak:
- pártatlan változat: „A magyar jobboldal teljes győzelmet aratott a választásokon.”
- a baloldali változat: „Szomorú búcsú a demokráciától”
- a jobboldali változat: „Magyarország bevándorlás-ellenes, demokratikus pártja földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a választásokon.”
A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali, és egy jobboldali (ez látható képünkön) változatban
De nézzünk ki a világpolitikába:
- a pártatlan változat: "Trump meghívta Putyint a Fehér Házba"
- a baloldali változat: „Trump javasolt egy Putyinnal való találkozót, miután telefonon kölcsönösen gratuláltak egymásnak”.
- a jobboldali változat: „A Kreml közölte: Trump meghívta Putyint a Fehér Házba, de időpontot még nem rögzítettek”.
Az olvasó még arról is tudomást szerezhet, hogy az oldal mely hírforrásokból dolgozott. (Eseteünkben brit, francia és amerikai web-site-okat használtak).
Nathaniel Barling, a Knowhere társalaptója megnyugtatta az újságírókat, hogy nem maradnak szoftverjük miatt munka nélkül, már csak azért is, mert szükség van a közreműködésükre a folyamatban. Publikálás előtt minden írást két szerkesztő ellenőriz, kijavítják a hibákat, ellenőrzik a stílusát, megnézik, hogy valóban megtalálható-e a három verzióban a három irányzat. Nyugtalankodnunk csak akkor kell, ha már a korrektor is robot lesz – írja a La Repubblica.