Tudomány;mesterséges intelligencia;

A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali (ez látható képünkön), és egy jobboldali változatban

- Knowhere, a pártatlan cikkeket író szoftver

Független, objektív sajtó nincsen. Vagy mégis? Minden csak egy mesterséges intelligencia kérdése lenne?

Egy lehetetlennek tűnő feladatra vállalkozik a Knowhere nevű szoftver. Már a neve is érdekes, angol szójáték, amely a „sehol” (nowhere) szót kombinálja a tudni (to know) igével. Ez a szoftver begyűjt egy népszerű témáról minden cikket, elemzi ezeket és megírja a lényeget három verzióban: egy pártatlanban, egy baloldaliban és egy jobboldaliban.

A Knowhere egy mesterséges intelligencián alapul, amelyet egy kaliforniai start-up cég fejlesztett ki. A tartalmakat a https://knowherenews.com/ oldalon publikálják egyelőre négy - politika, világ, üzlet, technológia - rovatban.

A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali (ez látható képünkön), és egy jobboldali változatban

A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali (ez látható képünkön), és egy jobboldali változatban

A Knowhere információit a világ sok ezernyi honlapjáról gyűjti össze. Az algoritmus létrehozói mindegyiknek más súlyt adtak híre és szavahihetősége alapján. Az algoritmus, miután azonosította a témát, kevesebb, mint egy perc alatt elkészít egy táblázatot, amelyben elhelyezi pártossága szerint az adott témában megjelent cikkeket. Majd egy negyedóra alatt a pártatlan változatait, majd a jobb, illetve baloldali verziót is.

Példa a közelmúlt híreiből. A magyar választásokról szóló cikkek címei így hangzottak:

- pártatlan változat: „A magyar jobboldal teljes győzelmet aratott a választásokon.”

- a baloldali változat: „Szomorú búcsú a demokráciától”

- a jobboldali változat: „Magyarország bevándorlás-ellenes, demokratikus pártja földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a választásokon.”

A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali, és egy jobboldali (ez látható képünkön) változatban

A szoftver 3 verzióban írja meg a cikkeket: egy pártatlanban, egy baloldali, és egy jobboldali (ez látható képünkön) változatban

De nézzünk ki a világpolitikába:

- a pártatlan változat: "Trump meghívta Putyint a Fehér Házba"

- a baloldali változat: „Trump javasolt egy Putyinnal való találkozót, miután telefonon kölcsönösen gratuláltak egymásnak”.

- a jobboldali változat: „A Kreml közölte: Trump meghívta Putyint a Fehér Házba, de időpontot még nem rögzítettek”.

Az olvasó még arról is tudomást szerezhet, hogy az oldal mely hírforrásokból dolgozott. (Eseteünkben brit, francia és amerikai web-site-okat használtak).

Nathaniel Barling, a Knowhere társalaptója megnyugtatta az újságírókat, hogy nem maradnak szoftverjük miatt munka nélkül, már csak azért is, mert szükség van a közreműködésükre a folyamatban. Publikálás előtt minden írást két szerkesztő ellenőriz, kijavítják a hibákat, ellenőrzik a stílusát, megnézik, hogy valóban megtalálható-e a három verzióban a három irányzat. Nyugtalankodnunk csak akkor kell, ha már a korrektor is robot lesz – írja a La Repubblica.

A segítő jobb kéz
Az AP, a legnagyobb amerikai hírügynökség, már egy idő óta használja az Automatied Insight Wordsmith start-up szoftverjét, hogy cikkeket gyártson különböző cégek negyedéves pénzügyi jelentései alapján. A Forbes pénzügyi-gazdasági magazin a Quillt foglalkoztatja. Ez a mesterséges intelligencia-platform az interneten összegyűjtött adatok alapján szerkesztendő anyagok elkészítéséhez ad háttéranyagokat. „Egy hagyományos elemzőnek naponta csak néhány órája van átnézni az adathalmazt. Ellenben, ha van egy olyan rendszerünk, amely ezeket összegyűjti, rendszerezi, és így bocsájtja az elemző rendelkezésére, akár 20-szoros termelékenységet is elérhetünk” – jelentette ki Stuart Frankel, a Narrative Science vezérigazgatója.
Felmerül a kérdés, az újságírókat is robotok fogják felváltani? Ettől nem kell félni. Annyi az egész, hogy automatizált programokat használnak fel a szerkesztőségi munka segítésére. A valós időben történő információ érájában olyan egyszerű, előkészítő munkát végeztetnek el a robottal, amely felesleges idővesztést jelentene az újságíróknak az érdemi feladatok megoldásában. A mesterséges intelligencia-rendszerek alkalmazásával az újságírók több és minőségibb munkát tudnak végezni.