NVB;Patyi András;2018-as választás;

ERŐS GYANÚ - Az LMP szerint a választási informatikai rendszer manipulálható FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Nem akadékoskodik a "bírságkirály"

A Nemzeti Választás Bizottság (NVB) egyetlen körzetben sem rendelt el megismételt szavazást vagy a voksok újraszámlálását – közölte Patyi András, a testület vezetője, akit korábban "bírságkirálynak" gúnyolt a kormányfő, amiért az NVB megbüntette őt szabálytalan kampányolásért. Az ellenzéki pártok ugyanakkor a hétfő 16 órás határidőig több esetben is fellebbeztek az NVB határozata ellen, így a választás napján és az azóta eltelt időben tapasztalt furcsaságokról majd a Kúria mondja ki a végső szót.

Az NVB-hez egyébként összesen 180 beadvány érkezett: az MSZP például 47, a DK 40, a Jobbik 20, míg az LMP 11 esetben támadta meg az egyéni körzetek eredményét, ezeket azonban mind elutasította a testület. A pártok azonban, ha nem is minden körzetben, de számos helyen egészen a Kúriáig viszik az ügyeket. A Jobbik három körzetben fellebbezett – köztük Miskolcon és Veszprémben – megismételt szavazást kérve. Az LMP több szavazókörben is megismételt szavazást, valamint újraszámlálást is követel. A szocialisták öt egyéni körzetben, valamint a listás eredmény ellen fellebbeznek.

Több párt is azért követel új választást, mert a hivatalos végeredményt csak a szombati határidőt követően, vasárnap állapították meg. Erre hivatkozva tartana megismételt szavazást például az LMP-s Szél Bernadett Budakeszin, valamint a jobbikos Jakab Péter Miskolcon. A Jobbik szerint több körzetben rossz szavazólapokat adtak a választóknak, ráadásul – álláspontjuk szerint – néhány helyen befolyásolni is akarták a szavazókat.

A Kúriának az indítványokról a benyújtásuktól számított három napon belül kell döntenie, így csütörtökön jogerősen is megállapítható lesz az egyéni körzetek választási eredménye. Arra egyébként igen kevés az esély, hogy megismételt szavazást rendeljenek el, az eddig ismertté vált esetek szerint ugyanis a legtöbb furcsaságról szóló jelentés mindössze néhány tucatnyi voksot érintett, azaz a választás végeredményét nem befolyásolta. A listás eredményeket az NVB április 27-ét követően állapíthatja meg, az egyéni választókerületek töredékszavazatait ugyanis csak akkor tudja figyelembe venni.

Patyi András ezzel kapcsolatban azt mondta a M1 állami csatornán, hogy az újraszámlálás elrendeléséhez „tényeken alapuló bizonyítékra vagy magas szintű valószínűsítésre alapot adó körülmények" bemutatására van szükség. Hozzátette, sokan kifogásolták azt is, hogy a szavazás napján "meggyengült" az NVB honlapja. Patyi András hangsúlyozta, ez nem befolyásolta a szavazás eredményét, hiszen nem az oldal az eredmények forrása, hanem a források alapján kerülnek fel az eredmények a honlapra.

Megdöbbentő összefonódásokat lát az LMP
Az LMP szerint egy egymással összejátszó kör tartja kezében a választási informatikai rendszert, amelyen komoly biztonsági rések vannak. Szél Bernadett társelnök és Demeter Márta országgyűlési képviselő hétfőn Budapesten osztotta meg újságírókkal tapasztalatait, miután április 9-e óta informatikusok, adatelemzők és jogászok segítségével áttekintette a választás lebonyolításában érintett intézmények, cégek, és a használt technikai háttér hálózatát.
A politikusok "megdöbbentő összefonódásokról" beszéltek, és a feltárt kapcsolati hálók, illetve a kérdéseikre kapott válaszok alapján kijelentették: mind a választási informatikai rendszer, mind a teljes közigazgatási informatikai és intézményrendszer manipulálható, miután azt egy szűk kör kezébe szervezte ki a kormányzat. A Nemzeti Választási Iroda és a Belügyminisztérium is vizsgálatot folytat a választási rendszer leállásával kapcsolatban, erre hivatkozva nem kaptak választ számos kérdésükre – közölték az ellenzéki politikusok.

Elkezdődött az Európai Bizottság és a magyar kormány között az a tárgyalás, amelynek végén kiderül, mennyi pénzt veszít az ország a kormányfő vejének volt érdekeltsége miatt.