Origo;migránsozás;

2018-04-25 07:07:00

Egy fotó utóélete

„Hirtelen nem kaptam levegőt” – írta le a pillanatot Kistaj Éva, amikor néhány hete késő este egy ismerőse átküldte neki a kormánypárti Origo egyik "migránsozó" cikkének Facebook-ajánlóját. A portál szerző- és forrásmegjelölés nélküli cikke arról szólt, hogy Lyonban egy migráns állítólag meg akarta erőszakolni a szomszédját, a szöveg kiajánlójához mellékelt fotón pedig Kistaj Éva évek óta éber kómában lévő lányának arcképe volt látható.

Az anya elmondta, a képet még ő készítette 2015-ben a lányáról, és maga tette közzé az interneten, egy sorstárak számára létrehozott oldalon, majd később ez jelent meg egy a lányról szóló 2016-os Bors-cikkben is. Kistaj Éva szerint mire késő este megnézte a cikket, nem volt ott a lányáról készült fotó. Ettől függetlenül megpróbálta felhívni a hírportált és üzent is a szerkesztőknek, hogy adjanak magyarázatot arra, miként került beteg lánya fotója a migránsozó, nemierőszakról szóló cikk kiajánlóba. Választ azóta sem kapott. Kistaj Éva elmondta: arra tippel, a fotó azért került a cikkhez, mert a képen a lánya haját fehér kendővel borította be, amit a kormánylap képszerkesztői talán burkának véltek. Végül Kistaj Éva úgy döntött, hogy ügyvédhez fordul. Pontosabban a Facebook-on keresett ügyvédet magának. A posztját több mint 1300-an osztották meg, és végül több ügyvéd is jelentkezett, hogy segít.

A család kálváriája 2014 májusában kezdődött, amikor az akkor 37 éves, kétgyermekes lányán egy agyműtétet hajtottak végre, és – az anya szerint – műhiba miatt belső fertőzés lépett fel, majd agyhártyagyulladás nyomán kómába esett a lánya. Ettől kezdve a korábban gyógymasszőr illetve biztosítási ügynök anya lánya ápolásának szentelte életét A lányával Barcson élő asszony 2015 márciusában hozta létre a „kómás beteg a családban” nevű Facebook-oldalát, ahová kitette az ominózus kendős fotót. Időközben a lány ápolása felemésztette erőforrásait, kölcsönt kellett felvenniük, tavaly nyáron pedig már a megörökölt kis lakótelepi lakás rezsijét sem tudták fizetni. Az ápolásra kapott 57 ezer forintból és a lány szociális juttatásaiból próbálnak élni, ám folyamatosan szükségük van a segítségre. Kistaj Éva emiatt fordult a nyilvánossághoz segítségért, és létrehozta az „SOS Varga Katalin” oldalt.

Lapunk megkereste az Origót, ám kérdéseinkre nem válaszoltak. Az ügyről szintén írt a 444.hu, amelyre reagálva az Origo cikkben válaszolt: tagadták, hogy a fotót felhasználták volna a nőt ábrázoló felvételt. Azt a fotót pedig hamisítványnak nevezték, amelyiken a cikk kiajánlója és a nőről készült kép együtt látható.

Titokban kért bocsánatot az MTI
Vasárnap, késő este kért bocsánatot a Magyar Távirati Iroda (MTI) Juhász Pétertől, amiért 2014-es önkormányzati kampány idején azt híresztelték az ellenzéki politikusról „drogos állapotban plakátot tépkedett”. A bíróság megállapította, hogy ez valótlan állítás volt. Az MTI a bíróság előtt azzal védekezett, hogy a Fidesz közleményét vette át, ám ezt a párt letagadta és nem lehetett bebizonyítani, hogy a Fidesztől jött a közlemény, így csak az MTI-nek kellett elnézést kérnie. A bíróság ugyanakkor a Fideszt és az MTI-t 200-200 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.