afrikai sertéspestis;

2018-04-27 07:22:00

Kitiltották a magyar disznókat

Eddig öt ország, Japán, Tajvan, Dél-Korea, Szingapúr és Szerbia rendelt el tilalmat a magyar sertés, sertéshús és készítmények behozatalára. Erről a az érintett állategészségügyi hatóságok tájékoztatták a magyar szolgálatot. Az importtilalomra a Heves megyében, Gyöngyös térségében talált vaddisznó tetem adott okot, mivel a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hatóság (Nébih) laporatóriumi vizsgálata szerint az állattal az afrikai sertés pestis (ASP) fertőzés végzett. A vizsgálat még tart, de valószínűleg Romániából, vagy Ukrajnából származó fertőzött hústermék juthatott a hulladékok közé és a vaddisznó így kaphatta el az emberre amúgy nem veszélyes, de a sertésekre végzetes betegséget.

A hatóság ugyan a tetem megtalálásának körzetéből megtiltotta az élő vaddisznó, illetve a lelőtt állatok, azok testrészeinek az elszállítását és a környező sertéstelepeken is szigorú ellenőrzéseket tartanak.

Bár az eset óta újabb pestises állatot nem találtak, a felsorolt országok mégis kitiltották a magyar sertések behozatalát. Rendkívül rosszul érinti a hazai sertéstenyésztőket az ázsiai országok importtilalma, mert a minőségi termékek kivitelének legfontosabb piacairól szorulnak ki a magyar sertéshús készítmények.

A kitiltás önmagában is nagy gond, de legalább ekkora probléma, hogy ha nem bukkan fel újabb megbetegedés és feloldják a tilalmat, ezekben az országokban újra kell az érintett húsüzemeket auditáltatni, ami akár évekig is eltarthat – nyilatkozta a Népszavának Raskó György, agrárközgazdász, mezőgazdasági vállalkozó. Közben az élő sertés kilója több mint 400 forintról 330 forintos átlagárra zuhant. Ez az árszint már jelentős veszteséget okoz a tenyésztőknek. Miután elterjedt a híre, hogy Magyarországon afrikai sertéspestis jelent meg, új piacokat sem igen lehet találni, ahol elhelyezhetnék a termelők az ázsiai, illetve a szerbiai piacra szánt készleteket. Az új agrárminiszternek rögtön a mélyvízben kell kezdenie a munkáját, mert azonnali válságkezelésre van szükség - tette hozzá Raskó György

A csökkenő felvásárlási ár, illetve az itthon maradt és a hazai piacot nyomó készletek árcsökkentő hatása akkor jelenhet meg a kereskedelemben, ha a húsfeldolgozó üzemek továbbadják ezt az árcsökkenést a kereskedelemnek – mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az afrikai sertéspestis hatása a kereskedelemben még nem érzékelhető, hiszen csupán néhány napja látott napvilágot a hír a fertőzött vaddisznóról, az ázsiai országok importtilalma még frissebb fejlemény.