Teljesült a kitűzött minimális cél, a 3,6 milliárd euró (4,4 milliárd dollár) felajánlás összegyűjtése a brüsszeli kétnapos donorkonferencián, amelyet a szíriai háború okozta humanitárius válság enyhítése céljából szervezett az Európai Unió és az ENSZ.
Mark Lowcock, az ENSZ humanitárius ügyekkel foglalkozó irodájának vezetője úgy fogalmazott, reményeik szerint év végéig összegyűl a beígért összeg. Elmondta, a szervezők többet reméltek, de „kezdetnek jó” ez is, nem elhanyagolható összegekről van szó. Lowcock külön megköszönte Németországnak és Nagy-Britanniának a kiemelt összegű segítségnyújtást, és hozzátette, hogy az Egyesült Államok, az egyik legnagyobb adakozó egyelőre nem pontosította, mekkora összeggel járul hozzá 2018-ban a szíriai humanitárius válság kezeléséhez. Egyes kiemelt támogatók, mint például Németország és Franciaország hosszabb távú, 2019-re is vonatkozó felajánlást tettek, 3,4 milliárd dollár értékben. Németország kezdettől az egyik legnagyobb támogató volt, az eddigi adományozó konferenciákon, (mint ahogy 2018-ra is) rendre 1,16 milliárd eurós segítséget biztosított a szír humanitárius válság enyhítésére.
A szervezők egyértelműen többet reméltek, mint a minimálcél teljesítése, 7,3 milliárd euróval (9 milliárd dollár) számoltak. Az ENSZ számításai szerint 2,8 milliárd euróra lenne szükség ebben az évben a háború sújtotta területek lakói megsegítésére és 5,6 milliárd euró kellene a környező országok menekülttáboraiban élő mintegy 5 millió szír menekült támogatására.
Az ENSZ-tisztségviselő optimizmusa, miszerint év végéig még növekedhet a szíriai válságkezelésre fordítható adományok összege, nem teljesen alaptalan, ugyanis az Európai Unió és Törökország elkövetkező két évre szóló külön megállapodása a menekülttáborok fenntartásának kérdésében még nem végleges. Ez pedig 3 milliárd eurót jelentene két évre.
Az április 24-25-én Brüsszelben zajlott donorkonferenciát második alkalommal rendezték az Európai Unió központjában, az elsőt 2017 áprilisában tartották itt. 2016-ban Londonban, 2013 és 2015 Kuvaitban, 2014-ben és 2017-ben pedig Berlinben és Helsinkiben rendeztek adománygyűjtő konferenciát a szír válság enyhítésére.
A térségben azonban több ország is hasonló gondokkal küzd, mindenekelőtt az ugyancsak háború sújtotta Jemen, de az iraki és líbiai helyzet is súlyos, és a palesztin területek is állandó nemzetközi adományokra szorulnak.