Észak-Korea;Dél-Korea;Kim Dzsong Un;Mun Dzse In;

A phenjani vezető a tárgyalások közben ebédelni visszatér északra Fotó: AFP/Korea Summit Press

- Kim Dzsong Un vendégségbe megy

Amennyiben minden a várakozások szerint alakul, történelmi napként lehet elkönyvelni a mait, hiszen Kim Dzsong Un az első észak-koreai vezető, aki délre látogat a koreai háború vége óta.

Mun Dzse In dél-koreai elnök reggel fél tízkor fogadja Kimet és kilencfős delegációját a határ közelében, s onnan a panmundzsomi Béke Házába mennek, ahol fél tizenegykor kezdődnek a tárgyalások. Az ebédet külön fogyasztják el – a BBC beszámolója szerint az északiak visszamennek a határ túloldalára –, majd délután közösen elültetnek egy fenyőfát, a két ország földjének és vizének felhasználásával. A ceremónia után ismét tárgyalóasztalhoz ülnek, majd a történelmi esemény egy közös sajtótájékoztatóval, és a megállapodás szignálásával ér véget.

A pontos forgatókönyv ellenére rengeteg a kérdőjel. A legnagyobb bizonytalanságot az övezi, hogy vajon Kim hajlandó lesz-e felhagyni az atomprogramjával, amelyre létezése és túlélése egyik alapköveként tekint. A szöuli vezetés is elismerte, a legnehezebb és egyben legkiszámíthatatlanabb pontja a tárgyalásnak az lesz, hogy rávegyék Phenjant a denuklearizációra.

Az világosnak tűnik, hogy mi a legfontosabb Dél-Korenak és a nemzetközi közösségnek, ám kérdés, hogy mit tud ajánlani cserébe. Az AP szerint Kim Dzsong Unt rendkívül zavarja a közel 30 ezres amerikai katonai jelenlét Dél-Koreában, valamint az is, hogy formálisan – békemegállapodással – a mai napig nem sikerült lezárni a koreai háborút. Ez utóbbi azért is fontos, mert Phenjan erre hivatkozva állítja, hogy a két ország között olyan kiélezett a háborús feszültség, amely megköveteli részükről a nukleáris fegyverkezést.

Annak kicsi az esélye, hogy mindkét fél megkapja, amit szeretne – olvasható a The Washington Post elemzésében. Ám már a kisebb sikerek is előrelépést jelenthetnek, így például az is, ha Phenjan – amely aligha lesz hajlandó feladni a nukleáris arzenálját – befagyasztja az atomprogramját, és ennek garanciájaként beengedi az országba az ENSZ ellenőreit.

A mai találkozó tele lehet meglepetésekkel, ám a kimenetele, hangvétele nagyban meghatározza Donald Trump és Kim Dzsong Un májusra tervezett találkozójának sikerét.

A német pártok vallási jelképek politikai célra való felhasználásával vádolják Markus Södert, aki lavinát indíthat el.