Donald Trump újabb egy hónappal odébb tolta az Európai Unió, Kanada és Mexikó vonatkozásában az acél-, és az alumíniumipari termékekre elvben kivetett védővámok tényleges bevezetését. Az EU-t azonban nem elégíti ki a függő helyzet, végleges mentességet akar.
Az amerikai elnök március 8-án jelentette be, hogy az importált acéltermékekre 25, az alumíniumtermékekre pedig 10 százalékos védővámot vet ki. Az elsősorban a kínai dömping megállítását célzó, ugyanakkor globális érvényű rendelkezés alól átmeneti időre azonnal mentesítette Kanadát és Mexikót, majd március végén - szintén átmeneti időre - az Európai Uniót is. Ez az átmeneti időszak járt le május elsején, és a Fehér Ház washingtoni idő szerint mindössze néhány órával hétfő éjfél előtt jelentette be, hogy a határidőt június elsejéig kitolták.
Az amerikai kormány Kanadával és Mexikóval igyekszik újratárgyalni az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA), és annak sikere esetén a két szomszédos ország végleges mentességet kaphat. Trump szerint a NAFTA eddigi előírásai túlságosan hátrányosak az Egyesült Államok számára. Szintén körvonalazódott a megállapodás Dél-Koreával, Argentínával, Brazíliával és Ausztráliával.
Ami a kínai kapcsolatot illeti, a hét második felében Kínában folytat tárgyalásokat Steve Mnuchin pénzügyminiszter és Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója. Mnuchin a Fox tévécsatornának nyilatkozva azt mondta, hogy a kétoldalú kereskedelemben az igen jelentős amerikai kereskedelmi deficit, a szellemi tulajdon védelme, illetve a technológiatranszfer kérdését kívánják majd felvetni.
Az Európai Bizottság úgy értékelte az amerikai bejelentést, hogy az csak meghosszabbítja a bizonytalanságot, aminek a hatása már meg is látszik az üzleti döntéshozók magatartásán. A brüsszeli testülethez hasonlóan az unió legnagyobb nemzetgazdaságának, Németországnak a kormánya is közleményben hangsúlyozta: továbbra is várják, hogy Washington végleges mentesítést adjon az uniónak a fémipari vámok alól.
Egy uniós szóvivő külön felhívta a figyelmet arra: a védővámok melletti amerikai érvelésnek az az eleme, amely nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozik, különösen nem állja meg a helyét Európa vonatkozásában.
Tavaly az Európai Unió 7,7 milliárd dollár értékben exportált acél-, illetve alumíniumtermékeket az Egyesült Államokba.
Az EU-ban már összeállították azoknak az amerikai termékeknek a listáját, amelyeknek az európai behozatalát büntetővámmal sújtanák, ha az Egyesült Államok végül mégis érvényesítené az unióval szemben az acél- és alumíniumtermékekre előírt vámokat. Az európai válaszintézkedések egyebek közt a farmernadrág, a Bourbon whiskey és a Harley-Davidson motorkerékpár importját érintenék.