Pert indított az Egyesült Államok hét állama annak érdekében, hogy töröljék el azt a szövetségi programot, amely átmeneti haladékot biztosít a kitoloncolással szemben annak a mintegy 800 ezer fiatalnak, akiket gyermekkorukban a szüleik illegális bevándorlóként hoztak az országba.
Ezek a fiatalok amerikai oktatásban részesültek, legtöbbjük ma dolgozik vagy egyetemre jár, és – az „amerikai álom” megvalósulásának a reményére utalva – „álmodóknak” nevezik őket.
Barack Obama, az előző, demokrata párti elnök 2012-ben a kongresszus megkerülésével, elnöki rendelettel vezette be az úgynevezett Késleltetett Intézkedés a Gyermekkorban Érkezettekért (DACA) programot.
A tavaly januárban hivatalba lépett Donald Trump republikánus elnök igazságügyi minisztériuma jogellenesnek minősítette Obama eljárását. Trump ez év márciusig adott határidőt a törvényhozásnak, hogy jusson kétpárti megállapodásra, és dolgozzon ki olyan bevándorlási törvényjavaslatot, amely rendezi az „álmodók” helyzetét is, lehetővé téve számukra az Egyesült Államokban maradást, az amerikai állampolgárság megszerzését. A megállapodás azonban nem született meg: az ellenzéki demokraták elutasították egyebek közt annak a fehér házi követelésnek a teljesítését, hogy szavazzák meg a mexikói határ mentén az illegális bevándorlók távoltartását célzó fal építési költségeit.
A határidő lejártával három liberális szemléletű szövetségi kerületi bíróság – San Franciscóban, New Yorkban, illetve Washingtonban – úgy rendelkezett, hogy a DACA program alapján továbbra is be kell fogadni a kedvezményigényléseket.
A többségében hagyományosan konzervatív Texas, Alabama, Arkansas, Dél-Karolina, Louisiana, Nebraska és Nyugat-Virginia együttesen nyújtotta be most a keresetet, amely a DACA program azonnali eltörlését kéri, arra hivatkozva, hogy Obama elnök a rendelettel hatásköri túllépést követett el.
Az amerikai jogrendet jól ismerő kommentátorok azt valószínűsítik, hogy az ügyet az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága fogja végérvényesen eldönteni.