Tudomány;rák;daganat;diagnosztika;

2018-05-04 12:01:00

Új fejlesztés: otthoni rákdiagnosztizálás

Az MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus Kutatócsoport tagjai olyan változásokat figyeltek meg emlődaganatos betegek bélflórájában, az úgynevezett bélmikrobiomban, amelyek egy székletből kiinduló, otthon elvégezhető daganatdiagnosztikai eljárás alapját adhatják. Eredményük rámutat arra is, hogy bélflóránk egészségének megőrzése szervezetünk más részeire is jótékony hatással lehet - derül ki a Magyar Tudományos Akadémia hírleveléből.

Az emberi test és a testüregek felszínén nagyszámú baktérium él. A bél baktériumflórája többféle, például anyagcsere-betegségek, szív- és érrendszeri vagy egyes pszichiátriai betegségek esetén megváltozhat. Megállapították, hogy több daganatos, limfómás vagy leukémiás megbetegedésre szintén jellemző a baktériumflóra kóros megváltozása, ami arra utal, hogy a baktériumoknak valamilyen szerepe lehet ezeknek a kórfolyamatoknak az elindításában vagy szabályzásában.

A kutatócsoport a baktériumflóra szerepét vizsgálta az emlődaganatok kialakulásában. A bélbaktériumok és az emlődaganatsejtek egymástól elzártan, térben távol vannak, közöttük csak a keringés létesíthet kapcsolatot. A kutatók olyan vérárammal továbbított bakteriális anyagcsereterméket azonosítottak, amely képes gátolni az emlődaganatsejtek növekedését anélkül, hogy a normális sejteken bármilyen negatív hatása lenne. 

Érdemes jól tartani a bélflóránkat

A vizsgálatok egyik fontos eredménye, hogy a kutatócsoport kimutatott egy új folyamatot, ami az emlődaganat kialakulásához vezethet. Úgy tűnik, a baktériumflóra állandóan termeli a rákos sejtek szaporodását gátló litokólsavat. Az még nem ismert pontosan, mi okozhatja a baktériumflóra változatosságának a csökkenését, de egyik oka lehet a nagymértékű antibiotikum-fogyasztás, ami a nagy populációkon végzett vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy növeli az emlődaganatos megbetegedések kockázatát. Ez arra utal, hogy érdemes mérlegelni az antibiotikum-fogyasztás szükségességét, illetve minél változatosabban, rostgazdagon táplálkozni, amivel elősegítjük a változatos baktériumflóra kialakítását és fennmaradását. A bélflóraváltozások, amelyeket székletből azonosítani lehet, alkalmasak lehetnek a korai emlődaganatok szűrésére. A mintavétel egyszerű, így a diagnosztikai vizsgálat a beteg saját otthonában is elvégezhető lehet.