A tibeti szerzetesektől eredeztetik a bölcs mondatot: „Ha egészséges akarsz maradni, kerüld el a betegségek okait!” A modern nyugati orvoslás is hajlik arra az álláspontra, hogy a legtöbb betegség megjelenése lelki okokra vezethető vissza: az orvostudomány az ilyen betegségeket a pszichoszomatikus jelzővel illeti. A múlt század első felében Freud és követői, köztük a magyar Ferenczi Sándor a pszichoanalízis fogalmának és gyakorlatának bevezetésével nemcsak a tudatban, de a tudatalattiban rejlő, betegségeket kiváltó okokat is kutatták. Azt is szokás mondani, hogy a betegség az egészséges szervezet kibillenése az egyensúlyi, harmonikus állapotból. A gyógyítás pedig nem más, mint a test és a lélek belső egyensúlyának visszaállítása.
Az Ószövetségben mint az isten és ember közötti szövetség erkölcsi alapja szerepel a Tízparancsolat. Az Újszövetség ezt átvette, és a mai napig ebben testesül meg a manapság sokat emlegetett keresztény értékrend. Hasonló előírások, melyek minden világvallásban megtalálhatók, több célt szolgálnak. Az egyik a közembereknek a mindenkori (istentől eredeztetett) hatalommal szembeni, a másik a halandók egymáshoz való viszonyulása. Az első a külső rend, a második emellett a belső harmónia fenntartását szolgálta. A ne lopj, ne hazudj, szeresd felebarátaidat és a többi parancs betartása harmonikus, lelkiekben és fizikai értelemben egészséges életet eredményez.
Kásler professzor szavait, miszerint a Tízparancsolat betartása a betegségek és a korai halálozások számát radikálisan csökkentené, értetlenség és nagy felháborodás övezi. Lehet ezt az álláspontot elutasítani, de cáfolni roppant nehéz Valójában meg sem próbálták. A reakciók számos vallástörténeti és orvosi szempontot figyelmen kívül hagytak, ráadásul a professzort emberi és szakmai méltóságában sértik. Pedig senki sem gondolhatta komolyan, hogy a Tízparancsolat mantrázása bárki szerint is a gyógyszereket és a receptfelírásokat helyettesítő megoldás lehetne.
A gyógyszeres kezelés a mai világ élő gyakorlata. A baj csak az, hogy az agyonreklámozott medicinák garmadája csak a tüneteket szünteti meg átmenetileg, de a tünetet kiváltó okokat érintetlenül hagyja. Ezek felderítése lenne az orvos feladata, de a mai háziorvosi rendszerben, ahol átlagosan két perc körüli idő jut egy betegre, ez reménytelen. Ennyi idő alatt az orvos nem képes feltérképezni betege környezetét, ami alapján életmódbéli változtatásokat javasolhatna.
Az állandó derűt sugárzó, a világban hat évtizede hontalanul létező dalai láma mondja: „Ha egy másik lény képes lenne arra, hogy megmentsen minket, már valószínűleg megtette volna. Nem maradt más megoldás: magunkon kell segítenünk!”
A dalai lámának igaza van. Az önmagunkon való segítés első lépése a Tízparancsolat betartása lehet. Ne lopj, ne hazudj, ne csalj, szeresd felebarátaidat, mint tenmagad, és az életed sokkal nyugodtabb lesz. A kevesebb stressz ellenállóbbá tesz a betegségekkel szemben, egészségesebb leszel. És később halsz meg, ha így akarod.