Parlament;tüntetés;demokrácia;TEK;

Fotó: Tóth Gergő

- Megtudtuk, hogy a TEK miért nem zárta le az Országház környékét

Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója múlt héten „személy- és létesítménybiztosítási intézkedést” rendelt el a Kossuth tér és a környező utcák területére „2018. május 8-án 00.00 órától a szükséges ideig, de legkésőbb 2018. május 8-án 11.00 óráig".

Ennek ellenére a környező utcákat nem zárták le, és a Kossuth teret is csak részlegesen, hisz a 2-es villamos például közlekedett. A TEK-től választ kértünk rá, hogy miért maradt el az előzetesen bejelentett intézkedés. Megkérdeztük azt is: mennyiben tekinthető megalapozottnak a feltételezés, hogy a területzárról szóló bejelentéssel a kormányellenes tüntetőket próbálták elriasztani az Országgyűlés alakuló üléséhez időzített demonstrációtól?

Megkeresésünkkel kapcsolatban a TEK azt a tájékoztatást adta, hogy jogszabályban meghatározott feladatai közé tartozik a hatáskörébe utalt védett személyek biztonságának garantálása. A védett személyek és kijelölt létesítményekről szóló 160/1996. (XI.5) Korm. rendeletben foglalt kötelezettségek teljesítése – az általános és konkrét információk alapján – kizárólag fokozott ellenőrzéssel és a benntartózkodás korlátozásával biztosítható.

Erre tekintettel, a korábbi gyakorlatnak megfelelően, az Országos Rendőr-főkapitányság – mint erre hatáskörrel rendelkező rendőri szerv – indokolt mértékű és arányos intézkedéseket vezet be.

A TEK ugyanakkor „biztosítási feladatai során – a védett személy biztonsága mellett – kiemelt szempontként kezeli, hogy tevékenységével az állampolgárokat a mindennapi életükben csak a szükséges mértékig akadályozza”.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása szerint az elmúlt évben jelentősen nőtt az internetezők aránya az idősek körében, a generációk közötti digitális szakadék nem mélyül tovább - mondta a hivatal főigazgatója kedden, a Media Hungary 2018 konferencia megnyitóján, számol be az MTI.