A nyakba akasztós fürdőruhák nyakfájást okozhatnak, különösen azoknál, akiknek - elsősorban sok számítógépezés, monitor- és tévénézés, okostelefonozás miatt előre helyezett fejtartás következtében - úgynevezett bölény- vagy banyapúp alakult ki. A 7-es nyak- és az 1-es hátcsigolya közötti kis ízület kóros helyzetét a csuklyás izom körbefonva rögzíti, amire a kötőszövet rakódik. A kialakult púp, ami főleg a nőket zavaró esztétikai problémán túl egészségügyi panaszokat, például karzsibbadást, nyak- és fejfájást, szédülést, de akár állkapocs-ízületi problémákat, fülcsengést is okozhat – mondta a Népszavának Hulényi-Gróf Orsolya manuálterapeuta, gyógytornász.
Illusztráció: pexels.com
Mit tegyünk?
Aggodalomra semmi ok, a már kialakult púp is jól kezelhető, manuálterápiás fogásokkal visszafordítható a folyamat – nyugtatott meg a szakember. Tudni kell azonban, hogy ehhez aktív otthoni tornázás is szükséges. Kiegészítő kezelésként sokat javít az állapoton a kineziotape is. Viszont jobb, ha inkább vállpántos fürdőruhát viselünk.
Ne is legyen
Illusztráció: pexels.com
Hogy az eltüntetett banyapúp ne is nőjön vissza, illetve hogy ki se alakuljon, a megelőzés legfontosabb eleme a helyes testtartás. Ehhez a koponyát a gerincoszlop fölött és nem előtte kell tartani. Úgy kell kialakítani a munkavégzés helyét, hogy ne kelljen előre tolva tartani a fejünket. Nem jó például, ha a billentyűzet magasan van, mert a vállak megemelkednek, amitől a fejet előre kell hoznunk. A legjobb, ha a klaviatúrát az asztal alatt elhelyezkedő, kihúzható fiókba tesszük. Érdemes a monitor betűméretét kicsit megnövelni, mert bár lehet, észre sem vesszük, hogy nem látjuk tökéletesen, automatikusan előrébb toljuk a fejünket.