Malajzia;

- Politikai földindulás Malajziában

Felgyorsultak az események Malajziában egy nappal azt követően, hogy beiktatták miniszterelnöknek az ellenzék vezetőjét, a korábbi miniszterelnök Mahathir Mohamadot. A maláj király ugyanis bejelentette, kegyelmet adott Ibrahim Anvar egykori pénzügyminiszternek, aki 2014 óta volt börtönben. A 71 éves Anvart 2014-ben, állítólagos homoszexualitása miatt ítélték öt éves börtönbüntetésre. Az ország legismertebb politikai bebörtönzöttje volt.

A május 9-én megrendezett parlamenti választás kampányában Anvar természetesen nem vehetett közvetlenül részt, ám felesége, Van Azizah és lánya, Nurul aktívan lépett fel a voksolást megelőzően. A két asszony – az Anvar által irányított Kaedilan párt irányítói – megőrizték parlamenti helyüket és az új, Mahathir által irányítandó kormánykoalícióban is szóhoz jutnak.

Anvar szabadon bocsátásával a kormányalakítás is új lendületet kaphat. Anvar még Mahathir Mohamad miniszterelnöksége alatt, a kilencvenes években töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget, csakhamar azonban szembekerültek egymással. Anvar meghurcolása már ekkor elkezdődött: 1999-ben letartóztatták, szodómia, illetve korrupció vádjával. 2004-ben engedték szabadon. Ezután az Egyesült Államokban oktatott, majd 2006 végén tért vissza a politikába. Mahathir Mohamad és Anvar egykor esküdt ellenségek voltak ugyan, a mostani voksolás előtt azonban szövetséget kötöttek egymással. A megállapodás értelmében az egykori miniszterelnök két évig, 2020-ig marad a kormányfői bársonyszékben, ekkor adná át a hatalmat Anvarnak, aki egyelőre el van tiltva a közhivatalok gyakorlásától.

Utoljára egyébként 1957-ben nyert az ellenzék parlamenti választást Malajziában. Najib Razak hivatalban lévő miniszterelnök, akinek egykor épp Mahathir Mohamad volt a mentora, ugyan megannyi trükkel próbálta megakadályozni az ellenzék mostani győzelmét, a kormányfő – a sorozatos korrupciós ügyek miatt – annyira népszerűtlenné vált, hogy nem tudott a hatalomban maradni. Kiderült, hogy a kormányfő 3,7 milliárd eurónyi összeget tulajdonított el egy állami alapból. Ezért ma már a feledés homályába merül, hogy Mahathir egykor – 22 éven át – vaskézzel irányította országát, és elnyomta az ellenzéket.

Az Európai Unió, továbbá Párizs, Berlin és Moszkva is megerősítette pénteken, hogy az amerikai kivonulás ellenére fenn kell tartani az Iránnal kötött atomalkut.