kézilabda;női kézilabda Bajnokok Ligája;Győri Audi ETO KC;Vardar Szkopje;

2018-05-13 22:22:00

Ismét Európa trónján a Győr

Hosszabbítás után 27-26-ra győzte le a Vardar Szkopjét a Győri Audi ETO KC a női kézilabda Bajnokok Ligája vasárnapi, Budapesten rendezett fináléjában.

Óvatosan optimistán készültek a fináléra a győriek.

A sorozat végjátékának otthont adó Papp László Budapest Sportaréna mellett hangoló drukkerek egy csoportja érdeklődésünkre azt mondta, előzetesen kiegyezne a tavalyi döntő kimenetelével: akkor szintén a Vardar Szkopje volt a Győr ellenfele, a macedónok ellen pedig végül hosszabbítás és komoly izgalmak után győztek a győriek.

„Nem beszéltünk sokat a tavalyi döntőről, hiszen az éppen egy évvel ezelőtt volt, már a múlt – jelentette ki a finálé kezdete előtt alig 40 perccel a Győrtől az idény végén búcsúzó vezetőedző, Ambros Martín, aki hozzátette: reméli, csapata minden tekintetben készen áll az aranyéremről döntő összecsapásra.

Az ETO által szombaton búcsúztatott CSM Bucuresti eddigre megnyerte a bronzmérkőzést, a parketten pedig már javában a macedón és a magyar bajnokcsapat játékosai melegítettek. Természetesen ott volt a 35. születésnapját vasárnap ünneplő Görbicz Anita is, aki öt találatával nagyban kivette a részét együttese újabb, hetedik döntőbe jutásából. Egyébként már ekkor remek hangulat volt az arénában, a női klubkézilabdázás csúcseseményén a körítésre nem lehetett panasz: közvetlenül a kezdés előtt például a világhírű brit énekes, John Newman adott rövid koncertet.

A mérkőzést a Győr kezdte, amely magához ragadta az előnyt, a találkozó alaphangját Eduarda Amorim gólja adta meg. A fórt Yvette Broch kettőzte, a 4. percben viszont egy hetesből a Vardar is megszerezte a maga első találatát. Jól zárt a győri védelem, illetve többször pontatlan is volt a rivális, amely akcióból először 6:38-nál volt eredményes.

Kezdetben bár tartani tudta a lépést a macedón gárda, a Győr őrizte jellemzően 2 gólos előnyét: amikor a 17. minutumban a differencia három lett (7-4), a Szkopjét felkészítő Irina Gyibirova időkéréssel próbálta meg felrázni az övéit. Az edző által elmondottak a 25. percben értek be igazán, akkor egalizálni tudott a Vardar, így Ambros Martín is magához hívta a Győr kézilabdázóit.

Egy perccel később aztán olyan dolog történt a Győrrel, amelyre az idei négyes döntő hétvégéjén még nem volt példa: 8-7-nél hátrányba került. Nem az ETO percei voltak, kivált, ha megjegyezzük, hogy Bódi Bernadett egyenlítő gólja egy 12 percig tartó hazai gólszünetet zárt le. Újra elhúzott a Vardar, végül Görbicz és a dudaszó előtt kétszer hárító kapus, Kari Grimsbö az utolsó fél percben ismét döntetlenre mentette az állást, 9-9-nél mehettek szünetre a csapatok.

A térfélcserét követően másfél percig a kiállított Görbicz nélkül állt ki a Győr, első lehetőségét viszont ekkor nem tudta gólra váltani Amorim: Polina Kuznyecova és Dragana Cvijic ugyanakkor nem hibázott, így ismét a Vardarnál volt az előny (9-11). A továbbiakban a játék képe hasonló volt, mint korábban, csak ekkor éppen a macedónoknak volt mit őrizni – egészen a 44. percig, amikor Anne Mette Hansen 13-13-ra alakított az állást. Jött is a vendégek időkérése, ám ezt követően a lendületben lévő Győr Görbicz révén újra vezetett.

A rendes játékidő utolsó 10 perce 15-15-nél kezdődött. Stine Oftedal hárommal a vége előtt előnyhöz juttatta a Győrt, az utolsó perc mégis 19-18-as Vardar-vezetésnél kezdődött. Nicke Groot hetesből még egalizált, majd 20 másodperccel a vége előtt Andrea Lekic újfent a Vardart hozta nyerő helyzetbe. Az utolsó győri támadást aztán Amorim eredményesen fejezte be, a macedón roham pedig a kapufán csattant, így jöhetett a hosszabbítás!

Az extra játékidő első felében Amorim volt a garancia a győri előnyre, a brazil balátlövő három találatával jócskán hozzátett csapata 24-23-as vezetéséhez. A végső öt perc elején aztán Groot és Bódi góljával már hárommal is ment a Győr, amely végül egy góllal nyert, s védte meg címét: a klubtörténet negyedik Bajnokok Ligája diadala egyben a magyar női kézilabdázás hatodik sikere a legrangosabb sorozatban (a Vasas 1982-ben, a Dunaferr 1999-ben nyerte meg a jogelőd BEK-et).

Küzdelmes BL-idény végén koronáztatott meg ismételten az ETO, amely így szép búcsúajándékkal engedheti el Ambros Martínt, nem mellesleg a négyes döntők történetében először tudott két egymást követő esztendőben diadalmaskodni.