egyház;KDNP;Svédország;Arató Gergely;alaptörvény;Semjén Zsolt;személyi jövedelemadó;vadászat;egy százalék;

Semjén Zsolt tárca nélküli miniszterjelölt a kinevezése előtti meghallgatáson, az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülésén,

- „Lakossági igényre” hivatkozva adna iskolákat egyházi kézbe Semjén

Bár az alaptörvény is kimondja egyház és állam különálló működését, Semjén Zsolt inkább a mellérendeltségre esküszik; megváltoztatná az adó egy százalék felajánlásának módját is.

Támogatná az egyházak további felelősség és eszköz átvételét Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és tárca nélküli miniszter. derül ki az MTI összefoglalójából.

A kereszténydemokrata politikus hétfőn, kinevezés előtti parlamenti meghallgatásán beszélt arról, hogy az elmúlt nyolc évben megduplázódott az egyházi fenntartású intézmények száma: a közoktatásban 6-ról 13, a szociális területen 11-ről 23 százalékra nőtt ez az arány, miközben már 270 ezer gyerek tanul hittant.

Semjén hozzátette, ha erre lakossági igény mutatkozik, híve annak, hogy az egyházak további intézményeket is átvegyenek – és azt is hangsúlyozta, hogy hisz az állam és egyház egymás mellé rendeltségében. Mindezzel csak két bökkenő van: lakossági igény eddig sem mutatkozott arra, hogy az állam – a rendes éves támogatáson túl – a HVG által is megírt váratlan döntéssel 118 milliárdot  vagy akár 80 milliárdot adjon határon inneni és túli egyházi szervezeteknek; ahogy azt sem követelte senki, hogy egyetemi, középiskolai struktúrák kerüljenek egyházi fennhatóság alá.

Ami az egymás mellé rendeltséget illeti, annak Magyarország alaptörvénye  is ellentmond: e szerint „Az állam és a vallási közösségek különváltan működnek. A vallási közösségek önállóak”.  Igaz, azt is tartalmazza, hogy „Az állam és a vallási közösségek a közösségi célok elérése érdekében együttműködhetnek.”

Meghallgatásán Semjén Zsolt megjegyezte: kész újragondolni a újragondolni a személyi jövedelemadó (szja) egyházaknak felajánlható 1 százalékával összefüggő kérdéseket – bár hogy ezt milyen minőségben teszi, arra nem tért ki. A kérdés azért merült fel, mert az szja-csökkentés hatással van a támogatási rendszerre is, ezért a politikus úgy véli, , hogy a forrásokat a GDP-hez kellene kötni, mert az előbbi bizonytalanságokat eredményez.

Semjént csupán a DK-s Arató Gergely kérdezte, aki többek között Semjén svédországi vadászatairól érdeklődött – a kereszténydemokrata politikus szerint azonban nincs semmi látnivaló, vagy gyanús abban, ha egy olyan vállalkozó, Farkas József ajándékoz neki vadásztúrát, akinek cégei tucatjával nyerik a zsíros közbeszerzéseket, és akinek egyik vállalkozása még a hátrányos helyzetű fiataloknak felújított épületegyüttest is meg tud szerezni, 20 éves bérleti szerződés keretében.

Semjén vadászatról szólva azt mondta, a parlament mentelmi bizottsága, az ügyészség és az adóhatóság is az ő álláspontját támasztotta alá, az eseményen nem képviselői minőségében vett részt. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pedig megállapította, hogy sem adó-, sem illetékkötelezettsége nincs - tette hozzá.

A miniszter kinevezését egyébként 7 kormánypárti igen szavazattal, 4 ellenzéki nem ellenében támogatta az igazságügyi bizottság.

Saját munkáját méltatta meghallgatásán az új honvédelmi miniszter, illetve a civil kontroll miben létén vitatkozott az új honvédelmi jelölt, aki állítja: soha nem kutatott Soros-zsoldosok után.