Szél Bernadett és Keresztes László Lóránt vezetheti az LMP-t, miután csak ketten indultak a párt női és férfi társelnöki posztjáért. A május 26-án és 27-én tartandó székesfehérvári tisztújításon új elnökségi titkárt is választanak, a posztot korábban Sallai Róbert Benedek töltötte be. Most négyen pályáznak a tisztségre, Csoma László, Ábrahám Júlia, Gerstmár Ferenc és Kanász-Nagy Máté. A kilencfős elnökségbe a titkár és a két társelnök mellett további hat tagot választ a kongresszus. Az ellenzéki párt Országos Politikai Tanácsa is megújul, a tagok többségét a területi szervezetek delegálják majd.
Keresztes László Lóránt az elmúlt nyolc évben Pécsen volt önkormányzati képviselő. Megválasztása esetén "egy erős országos hálózattal rendelkező, radikálisabb pártot" akar faragni az LMP-ből. Szél Bernadett szerint a politikusok sokszor elfelejtik, milyen mindennapi problémái vannak az embereknek, ezért www.helyiugyek.hu címmel új honlapot is indítanak. A portálon bárki megírhatja a problémáit, és azt ígérik, hogy ezeket az országgyűlésbe is elviszik majd.
A pártban Hadházy Ákos, és Sallai Róbert Benedek ellen is fegyelmi vizsgálat zajlik, amelyek még nem zárultak le.
A radikális utcai megmozdulásoktól sem visszariadó LMP-t szeretne látni a párt társelnöki posztjára aspiráló Keresztes László Lóránt. A baranyai politikus leszögezte, hogy nem Ungár Péter strómanja, nem tartja magát jobboldalinak és visszautasítja a „baranyai lobbizást”.
- Hadházy Ákos, vagy Schiffer András?
- Speciális kapcsolatom van Ákossal. 2013-ban, az LMP szakadásakor bő félévre vállaltam a pártigazgatói feladatokat. Én találkoztam Hadházyval, amikor kirobbantotta még fideszes képviselőként a trafik-mutyit és én protezsáltam be az LMP-be is. 2016-ban, amikor Schiffer András bejelentette, hogy hátrébb lép sokan ösztönöztek a társelnökségre. Úgy gondoltam, hogy Hadházynak annyira fontos a politikai tevékenysége, hogy őt ajánlottam magam helyett. Schiffer más típus, ő ideológiai vezetője, belső irányítója volt a pártnak. Hadházy az egyik legeredményesebb ellenzéki politikus, Schiffer nélkül pedig nem lenne LMP. Neki mindig joga lesz elmondani a véleményét, bár hozzáteszem, egyre inkább nem értek vele egyet. Egyébként nem tennék különbséget, mindkettőjüknek jelentősége volt a hazai politika formálásában.
- Schiffer már sajnálja Hadházy „felkarolását”.
- Én nem bántam meg a 2016-os döntésemet.
- Radikális LMP-t ígér társelnöksége esetén, ezt hogy gondolja?
- Az LMP-re jellemző volt, hogy az országgyűlésben, illetve az önkormányzatokban - ahol jelen voltunk - színvonalasan végeztük a munkát. Ez most már nem elég. Ha vannak olyan ügyek, amelyek konkrétan érintenek egy közösséget, akkor akár utcai demonstrációkkal, bármilyen kétharmados városvezetéssel szemben eredményesek lehetünk. Nekünk voltak ilyen eredményeink Pécsen, ezt akarom országosan meghonosítani. Tovább kell mennünk a parlamenti felszólalásoknál és a mindenféle módosító javaslatoknál. A kommunikációra is értem a „radikalizálódást”, az eddigi kimért, szakmailag megalapozott megszólalások mellett, egyértelműbbre van szükség. A radikális utcai megmozdulásoktól sem visszariadó LMP-t szeretnék látni.
- Teljesen elutasítja, sőt kizárja az együttműködést a „régi baloldali pártokkal”. Az LMP jobboldali párt lesz?
- Nem. Az LMP öko-politikai párt és az is marad. A jobboldali, baloldali felosztás egyébként is idejétmúlt. Nemcsak én utasítom el a régi baloldali pártokat, hanem a választás alapján a szavazók is. A XXI. századi pártok, mi, a Jobbik, a Momentum képes volt növelni a támogatottságát, a súlyos vereség ellenére, míg a többiek buktak. Az LMP-ben az országos elnökség vezeti a pártot, a társelnökök a kommunikáció irányítói, előterjesztési joguk van politikai, illetve stratégia kérdésekre. De mind a szövetségi, mind a meghatározott politikai, stratégiai kérdésekben a párt kongresszusa dönt. Amiket én mondok, csak javaslatok, a programom néhány eleme.
- Ön Ungár Péter strómanjaként, az LMP jobboldali szárnyához tartozva a „baranyai lobbi” vezetője?
- Négy évvel ezelőtt is hatodik voltam az országos listán, akkor még Ungár maximum plakátokat ragasztott az LMP-ben. Már akkor is „baranyai lobbiztak". Az tény, hogy 2010 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal a legnagyobb területű szervezetet, a baranyait vezetem. 35 évesen úgy kezdtem foglalkozni a politikával, hogy előtte megteremtettem magamnak az egzisztenciális alapokat. Olyan nyilatkozatot soha nem olvashatott tőlem senki, miszerint jobboldali nézeteket vallanék. Nemzeti beállítottságú ember vagyok, sok kérdésben pedig konzervatív elveket vallok. Ezeket mindenki tudja rólam és büszke is vagyok rá. Az LMP értékközösség, vannak világos közös gondolatok, amelyek összekötnek minket, ebbe a palettába beleférve a konzervatív vonulatot képviselem a pártban.