"A két fél egyetértésre jutott. Nem bocsátkozunk kereskedelmi háborúba" - mondta Liu, aki a kínai tárgyalódelegáció vezetője volt Washingtonban, ahol Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszterrel egyeztettek.
Nem sokkal korábban Washington és Peking közös közleményben tudatta, megállapodás született arról, hogy intézkedéseket fognak hozni annak érdekében, hogy csökkenjen az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegének hiánya Kínával szemben. A közlemény arról nem szól, hogy ezzel felfüggesztik-e azoknak az amerikai vámoknak a bevezetését, mellyel 50 milliárd dollár értékű kínai árut sújtana az Egyesült Államok a jövő héttől kezdve.
Mi történt?
A részletek még nem ismertek, de az előzetes hírek arról szóltak, hogy Liu Ho miniszterelnök-helyettes „csomagjában” ott van a nagy pénzügyi nyitás, mely azt ígéri a külföldi multiknak, hogy életük legnagyobb üzletét köthetik meg a Mennyei Birodalomban.
Eloszlanak a felhők és felszállóban a köd, múlóban az elmúlt időszak esős és szeles időjárása - írta a látogatás előtt a Zsenmin Zsipao a kínai-amerikai kereskedelmi tárgyalásokról. Hozzátette, „áttérünk a konfrontációról a konzultációra”. A Kínában megjelenő Economic Information Daily már konkrétumokkal is szolgált: a kereskedelmi minisztérium arra készül, hogy csökkentse egyes élelmiszerek, gyógyszerek és kórházi berendezések vámját. Megfelelve ezzel Trump elnök egyik kívánságának, hogy csökkentsék a kereskedelmi deficitet az USA és Kína között. A kereskedelmi minisztériumnak persze más ajánlata is van erre: Amerika csökkentse azoknak a modern technológiáknak a tilalmi listáját, melyet stratégiai okból állítottak össze Washingtonban. A legnagyobb vonzerő azonban nem ez, hanem a pénzügyi piacok nagy nyitása, melyet július elsejére terveznek Pekingben.
Kínában azzal számolnak, hogy Donald Trump elsősorban üzletember, aki az üzleti köröknek akar kedvezni. A pénzügyi piac megnyitásával igen vonzó lehetőséget és nagy profitot kínálnak. Miután Kína 2001-ben a WTO tagja lett, a globális piac átalakult, mert a hatalmas külföldi befektetések óriási kínai exportot eredményeztek. Innen a nagy kereskedelmi deficit is Amerikában, melyet Trump most csökkenteni szeretne. A pénzpiacok megnyitása Kínában hasonló fordulat lehet, hiszen az amerikai és a többi külföldi óriás igen dinamikus piacon szerezhet hatalmas profitot. De miért jó ez Kínának? Nemcsak azért, hogy megenyhítsék Trump elnököt és a mögötte álló amerikai üzleti köröket. Liu Ho miniszterelnök-helyettes azt a feladatot kapta a pártkongresszustól és személyesen Hszi Csin-ping elnöktől, hogy teremtsen rendet a pénzügyi piacokon, vagyis hárítsa el az adósság bombát, mely katasztrófát okozhat a kínai gazdaságban.
A teljes cikket itt olvashatja!