Spanyolország;Pablo Iglesias;Podemos;

2018-05-23 07:30:00

Szélsőbal és luxus kéz a kézben

Fényűző otthona miatt kényszerülhet távozásra a radikális baloldali spanyol párt, a Podemos éléről annak vezetője, Pablo Iglesias.

Kétezer négyzetméteres birtok, 250 négyzetméteres, gyönyörűen berendezett villa, medence és vendégház – ilyen álomotthonra tett szert a közelmúltban Pablo Iglesias, a megszorításellenes mozgalomból Spanyolország egyik vezető radikális baloldali pártjává avanzsált Podemos vezetője, s barátnője, aki egyben a párt szóvivője, Irene Montero. Nem véletlen, hogy a jelenleg három kutyát nevelő pár mostanában vágyott nagyobb otthonra, hiszen ősszel megszületnek ikergyermekeik, s ahogy a család bővül, úgy nőtték ki jelenlegi fővárosi lakásukat.

A Madridtól északkeletre található Galapagar ideális választásnak tűnt, különösen, hogy – amint arra az El País spanyol napilap emlékeztet – a közelben található egy híres iskola, amely az alternatív módszereiről ismert. A két politikus úgy döntött, a 600 ezer eurós (több mint 190 millió forintos) vételárat is bevállalják. 540 ezer euro hitelt vettek fel harminc évre, havi több mint 1600 eurós törlesztőrészlettel. Nem sokáig örülhettek azonban az új otthonnak, ugyanis bombaként robbant a párt soraiban és a spanyol közvéleményben is a hír, hogy a politikai berkekben „hippiként” elkönyvelt, laza megjelenésű és szerény életmódot folytató egykori politológus egy luxusvillába költözik. A Podemos hívei becsapva érzik magukat, hogy az egykori ikon, aki nem mellesleg azért lett oly szimpatikus sokaknak, mert felszólalt az elit harácsolása ellen, egyszeriben olyan életet kezd élni, mint azok, akiket három éve még hangosan kritizált a madridi utcákon. A napokban előkerült egy 2015-ös videófelvétel, amelyben azon politikusok ellen szólalt fel, akik fényűző palotákban élnek, „és teljesen elszigetelik magukat” a való élettől.

A párton belül főleg azért éri Iglesiast és Monterót kritika, mert úgy vélik, a radikális baloldali szólamok mostantól hiteltelenné válnak. Volt, aki Luis de Guindos egykori gazdasági miniszterhez hasonlította Iglesiast, a volt tárcavezető ugyanis azzal került a címlapokra 2012-ben, hogy 600 ezer euróért vásárolt egy penthouse-t. Akadnak azonban, akik szerint túlzás ez az összehasonlítás, hiszen Iglesiasék bűvölő családjuknak kerestek új otthont, míg Guindos befektetésnek vásárolta a luxuslakást.

Támogatás Franciaországból
A sok kritika mellett akadnak támogató hangok is. Legutóbb a francia szélsőbal egyik meghatározó alakja, Jean-Luc Mélenchon állt ki Iglesias és Montero mellett. A radikális baloldali politikus arra szólította fel a Podemos híveit, hogy álljanak ki a vezetőik mellett.
„A spanyol médiagépezet szüntelenül támadja Iglesiast és Monterót. Megkérdőjelezik a vásárolt ingatlan árát, amelyre hitelt vettek fel. Ezek ugyanazok a rohadt módszerek, amelyeket Oskar Lafontaine ellen vetettek be” – írta Mélenchon Twitter-oldalán, a német baloldal egyik ikonikus alakjára utalva, akit szintén sokat támadtak fényűző otthona miatt.

A botrány érezhetően meglepte a két politikust, hiszen nem merült fel korrupció gyanúja, s állításuk szerint igyekeztek mindent a transzparencia jegyében intézni, így az ingatlan adatait és a fizetési struktúrát is ígéretük szerint feltöltik a parlament átláthatósági oldalára.

„Tudjuk, hogy sok olyan – akár kétkeresős – spanyol család van, amely nem engedhet meg magának ilyen összegű hitelt. Ezért tartjuk olyan fontosnak kiállni a mellett, hogy minden férfi és nő méltó fizetést kapjon. Iglesias és én egy ideje már családot tervezünk, és ennek része volt egy új ház. Szerettünk volna vidéken letelepedni...” – írta Montero egy múlt heti Facebook-bejegyzésben, amely közvetlen a botrány kirobbanása után született. Később adtak egy sajtótájékoztatót, amelyen igen megviselt volt a külsejük. Nem csoda, hiszen addig gyűrűzött a botrány, míg a pozíciójuk is veszélybe került: a párton beül péntekig szavaznak arról, hogy Iglesias maradjon-e a párt vezetője, s Montero a kongresszusi szóvivő.

Elemzők szerint azonban Iglesias régi kritikusai a Podemoson belül nem ragadják meg az alkalmat, hogy kampányoljanak ellene, elősegítve az elmozdítását, ugyanis olyan hatalmi vákuum keletkezne egy évvel a regionális és az önkormányzati választások előtt, amely igencsak rontaná a Podemos esélyeit.

Szabadlábon marad Puigdemont
A schleswig-holsteini tartományi bíróság nem tett eleget a német főügyészség kérésének, s nem rendelte el a katalán szeparatista vezető letartóztatását. A német ügyészség úgy vélte, ki kell adni a politikust Spanyolországnak, letartóztatására pedig azért van szükség, mert nagy a szökésének esélye. A helyi bíróság azonban nem így látta, így Puigdemont szabadlábon maradhat. A spanyol igazságszolgáltatás lázadással, hűtlen kezeléssel vádolja a volt katalán vezetőt.