film;Bródy János;Banovich Tamás;Ezek a fiatalok;

2018-05-30 07:46:00

Bródy János és azok a fiatalok

Banovich Tamás, a hatvanas évek nemzedéke számára kultikussá vált filmjét, az Ezek a fiatalok-at nézhetik, majd az egyik főszereplővel, Bródy Jánossal zajló beszélgetést hallgathatnak meg csütörtök este.

Banovich Tamás sok vitát kiváltott művével kapcsolatban egyebek mellett arról is megoszlanak a vélemények, hogy valójában mennyire film az Ezek a fiatalok. Az azonban tagadhatatlan, hogy 1969-ben egy, a MAFILM-nél készült, nem különösebben árnyalt sztorijú filmben önálló szerzeményekkel szerepel a három legendás beategyüttes: az Illés, a Metró és az Omega. És ez túlmutat egy egyszerű műalkotáson.

Az első magyar beatzene-filmet - nem véletlenül - Balatonlellén mutatták be, jelezve, hogy a kultúrpolitika csak kénytelen-kelletlen vette tudomásul, hogy a szocialista Magyarországon is hódít a hivatalosan megvetett, a tiltottból fokozatosan a tűrt kategóriájába kerülő nyugati tömegzene. Ám a közönség döntött: néhány hónap alatt nagyjából egymillióan, azaz minden tizedik magyar látta a csak a kültelki kis mozikban vetített Ezek a fiatalok-at. A szám bizonyítja: nem csupán a lázadó fiatalok.

A helyszínek, koncertrészletek és közönségjelenetek valóságosak, ám az 1957-es, az önkényúrról és simliskedéssel működő birodalmáról szóló mesefilmje, Az eltüsszentett birodalom miatt tíz éves eltiltás után ismét alkotó rendező mégsem dokumentumfilmet készített. A kerettörténet a tűrt kategóriába kerülést segítette.

Ugyan nem törekedtek tudatosan erre, a három zenekar akaratlanul is megosztotta a fiatalokat, fanatikus rajongói táborok, a focicsapatok szurkolóit idéző ellentétek, egymás lenézése része volt a klubéletnek. Banovich Tamás érzékeltette mindezt, és csak annyiban foglalt állást, hogy filmje nagy részében Illés-dalok szólnak, de hallható a Metró és az Omega, és feltűnik Koncz Zsuzsa, Zalatnay Sarolta is.

Bambulás és értelmetlenség
Az egész korosztályra az volt jellemző, hogy csak belebambult a világba, semminek semmi értelme nem volt 1970-ben, mert ugye 1956 már lement, ez be van betonozva, ez így fog maradni és az a szomorú, hogy úgy is maradt még 15 évig utána. Tehát szörnyű állapot volt. Ezt az életérzést próbáltam a filmben megragadni - nyilatkozta Banovich Tamás a Filmkultúrának 2006-ban adott interjújában.

A Gödör Klub NyolcTíz új sorozatában ezentúl filmvetítéseket, beszélgetéseket is rendeznek. Holnap este a 2015-ben elhunyt Banovich Tamás fekete-fehér Ezek a fiatalok című filmjét vetítik, amit az egyik főszereplővel, Bródy Jánossal való beszélgetés követ a beatkorszakról és szereplőiről, "szurkolói" csapatokról, a hatvanas évek Magyarországáról. A moderátor Rieger Johanna lesz.

Infó: Ezek a fiatalok - filmvetítés és beszélgetés Bródy Jánossal, május 31., este 8, Gödör klub Nyolctíz