Szerbia;Josip Broz Tito;generációs szakadás;

2018-05-30 12:43:00

Tito ma is népszerű

A belgrádi Politikatudományi Kar hallgatói által végzett Generációk és a politika elnevezésű felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 59,2 százaléka pozitívan értékeli a csetnikvezér, Dragoljub Mihailović történelmi szerepét, míg Josip Broz Titóról a válaszadók 59,1 százaléka vélekedik így.

A Politika napilap tudósítása szerint a felmérés készítői Slobodan Milošević és Zoran Đinđić megítélésével is foglalkoztak. Az eredmények kimutatták, hogy főleg a fiatalabb generáció tagjainak (18 és 25 év között) van negatív véleménye Miloševićről, pozitívan pedig főként a 65 évnél idősebbek vélekednek róla. 64 százalékuk negatív értékelést adott róla, míg Đinđić esetében ez az arány összesen 33 százalék.

A Vajdaság Ma honlapja által idézett felmérés szerint a megkérdezettek 59 százaléka tekint pozitívan Ratko Mladić történelmi szerepére, s 57 százalékuk véli úgy, hogy a bosnyákok srebrenicai megölése bűncselekmény volt, nem népirtás. A fiatalabb korosztály mindössze 27 százaléka, az idősebb polgároknak pedig hét százaléka szerint történt népirtás.A legfiatalabb válaszadók (65 százalékuk) Aleksandar Vučićot választotta a generáció vezetőjévé, a 25 és 35 év közötti korosztály többsége (52 százalék) pedig Zoran Đinđić mellett döntött, a 70 évnél idősebbek 60 százaléka pedig Josip Broz Titóra szavazott.

A generációk között a legnagyobb szakadék a nemi esélyegyenlőséget illető kérdésekben tapasztalható. A fiatalabbaknak mindössze tíz százaléka fordítana hátat annak a barátjának, aki felfedi, hogy az LGBT populációhoz tartozik, a nyugdíjasok közül viszont minden második így cselekedne. A legidősebb válaszadók 10,6 százalékának nem lenne kifogása egy meleg államfő ellen, míg a fiatalok 39,9 százaléka nem ellenezné. Azonban a megkérdezett férfiak 81 százaléka nem támogatna egy meleg elnökjelöltet.

A kérdésre, hogy Szerbia uniós csatlakozására szavaznának-e, ha ennek Koszovó elszakítása lenne a feltétele, 85 százalékuk negatív választ adott. A válaszadók 78 százaléka szerint Szerbiában be kellene vezetni a halálbüntetést - írja a Politika belgrádi lap.