Németország;menekültek;kiutasítás;egyházak;

A kép 2016-ban készült, amikor szimbolikusan egy menekülteket szállító hajót használtak oltárként egy egyházi szertartás során -

- Templomok adnak menedéket bevándorlóknak Németországban

Nagyjából 500, kiutasított embernek adtak menedéket 2018 első negyedévében német templomok, élve menedékadási jogukkal - közölte a német kormány. Az új adatok nem mutatnak számottevő növekedést 2017 hasonló időszakához képest: akkor az egész évre kivetítve 1 478 deportációt akadályoztak meg a német egyházak. 2016-hoz képest azonban jócskán megnőtt az ezzel a lehetőséggel élők száma: akkor még csak 527 ilyen eset volt egész évbenn - informál az Euronews.

A német belügyminiszter azután hozta nyilvánosságra az adatokat, hogy a szélsőjobbos AfD egyik parlamenti képviselője kérdést intézett hozzá. Az AfD már többször kritizálta a német egyházak menekültmentő akcióját - miközben ragaszkodik ahhoz, hogy a kereszténység szerves része a német identitásnak - jegyezte meg a Deutsche Welle.

AFP fotó

AFP fotó

A templomok azon jogát, hogy menedéket adjanak a bevándorlóknak, 2015 februárjában fogadták el, mikor a Német Bevándorlásügyi hivatal nem hivatalos, jogilag nem kötelező egyezséget kötött a németországi protestáns és katolikus egyházzal ebben a témában. Ez lehetővé teszi a templomok képviselőinek, hogy "kivételesen nehéz esetekben" megakadályozzák a deportációval fenyegetett emberek kiutasítását az országból és ügyüket megfontolásra visszaküldjék a hivatalnak. Egy müncheni bíróság azonban nemrég úgy döntött, a templomok menedéknyújtási jogát felülírja a hivatal által kiadott deportálási rendelet.

A templomok ezen jogát ebben a hónapban vizsgálják felül, és teszik hivatalossá a procedúrát - közölte a belügyminiszter.

A német templomok általában az elöljárók vagy presbiterek javaslatára dönthetnek úgy, hogy menedéket ajánlanak a szerintük erre érdemeseknek, akiknek saját költségükön szállást és ellátást is biztosítanak. A templomnak minden ilyen esetben értesítenie kell a hatóságokat, azonban nem kötelesek publikussá is tenni azt.

A teljes cikk itt olvasható.

A chilei Képviselőház történelmi döntést hozott: tilalmat rendeltek el a nejlonszatyrok használatára az ország területén működő boltokban - számol be a Santiago Times alapján a 24.hu. Ezzel Chile lett az első ország az amerikai kontinensen, ahol tiltást vezettek be az egyszer használatos zacskókra.