Éjfél óta 25 százalékos védővámot vet ki az Egyesült Államok az acéltermékek importjára, s 10 százalékkal vámolja az alumíniumtermékek behozatalát. Ezt erősített meg a Párizsban tárgyaló amerikai kereskedelmi miniszter tegnap délután. Wilbur Ross közölte azt is, hogy az intézkedés az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra vonatkozik.
Az amerikai miniszter előzőleg rohamtempóban tárgyalt a francia pénzügyminiszterrel, hátha sikerül valamilyen közbülső megoldást találni. Donald Trump ugyanis korábban június 1-ig függesztette fel döntését az Európai Unió számára. Az elnök – nemzetbiztonsági indokokra hivatkozva - márciusban ismertette tervét arról, hogy védővámokkal sújtaná az acél- és alumíniumtermékeket. Ezzel valójában leginkább az olcsó kínai exportdömpingnek akart gátat vetni, de az intézkedés elvben az egész világra érvényes lenne. Kanada és Mexikó akkor mentességet kapott, mert velük újra akarták tárgyalni az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezményt, most viszont már nekik sem volt kegyelem.
Wilbur Ross azzal indokolta a bejelentést, hogy a megbeszéléseken nem haladtak eléggé. Azt viszont hozzátette, hajlandók a további egyeztetésre minden érintettel. Az utóbbiak azonban egyelőre rendkívül csalódottak. Francia tárgyalópartnere, Bruno Le Maire megjegyezte, az amerikai lépés "igazságtalan és veszélyes".
Az Európai Unió már korábban felszólította Washingtont, hogy - tekintettel a stratégiai szövetségesi viszonyra - ne érvényesítse vele szemben a vámtarifákat. Az európaiak ellenintézkedéseket dolgoztak ki arra az esetre, ha nem sikerülne meggyőzni az amerikaiakat. Elsősorban olyan „ikonikus” amerikai exportcikkeket sújtanának büntető vámmal, mint például a Harley-Davidson motorkerékpárok, a mogyoróvaj, a farmernadrág, illetve bizonyos whiskyfajták.
Cecilia Malmström, az Európai Unió kereskedelmi biztosa a világkereskedelem fekete napjának nevezte a tegnapit. A svéd biztos előzőleg megpróbált egyeztetni Robert Lighthizer, az Egyesült Államok külkereskedelmi főtárgyalójával és már akkor sem volt optimista. „Ha realista módon gondolkodunk, nem hiszem, hogy elkerülhetjük a vámokat, illetve a kvótákat az acélra és az alumíniumra” – mondta újságíróknak. Angela Merkel még az amerikai bejelentés előtt kifejtette, az unió célirányos és határozott választ fog adni, ha Washington a vámok bevezetése mellett dönt. A német kancellár szerint egy ilyen amerikai lépés nem állna összhangban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásaival. Ben Digby, egy brit üzleti lobbista mély csalódottságának adott hangot. Úgy vélte, nagy ára lesz a kereskedelmi háborúnak.
Szijjártó Péter éppen szerdán tárgyalt Washingtonban Mike Pompeo amerikai külügyminiszterrel. Az nem derült ki, hogy szóba került-e az amerikai-európai kereskedelmi háború elkerülése. Az MTI beszámolója tartalmaz ugyan egy olyan mondatot, amely szerint a külgazdasági és külügyminiszter biztosította amerikai partnerét arról, hogy "Magyarország nem fog beállni az Egyesült Államokat most már lassan hobbiszerűen bíráló európaiak sorába", de semmi nem utal arra, hogy ez a kijelentés az acél- illetve alumíniumvámok ügyére utalt volna. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) párizsi miniszteri értekezletén Szijjártó tegnap általánosságban beszélt a szabadkereskedelmi megállapodások fontosságáról. Ehhez még annyit tett hozzá, hogy elvárják "a magyar érzékenységek" figyelembe vételét.