Budapest;Fehér Ház;Washintgon;meghívó;

2018-06-01 07:00:00

Formálódik a fehér házi találka

Megdrágíthatja Orbán Viktornak a washingtoni utat, ha újra kedvezőtlen változások lesznek az EU és a NATO, illetve Magyarország viszonyában - véli a lapunknak nyilatkozó Heather Conley.

- Tett-e a magyar diplomácia engedményeket azért, hogy Szijjártó Pétert végre fogadja az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo?

Névjegy
Heather A. Conley a tekintélyes washingtoni Nemzetközi és Stratégiai Tanulmányok Központja Európával, Eurázsiával és az Északi-sarkvidékkel foglalkozó rangidős igazgatója, egyben az Európa-program igazgatója. 2001 és 2005 között, tehát a republikánus George W. Bush elnöksége idején az amerikai külügy észak- és közép-európai országokért felelős helyettes államtitkára volt. A hétvégén a Washington Postban jelent meg Charles Gati politológus professzorral közösen írt cikke az amerikai-magyar kapcsolatokról.

- Nekem nem úgy tűnik, de be kell vallanom, hogy a képlet nem teljesen világos, egyelőre csak a nyilvános közleményekre támaszkodhatunk. Mindenesetre figyelemreméltó, hogy a magyar kormány éppen a találkozót megelőzően lépett a Stop, Soros! törvényjavaslat ügyében. Ez szomorú emlékeztető arra nézve, milyen kis jelentőséget kapott a civil társadalom helyzete az előkészítés során.

- Melyek az Egyesült Államok legfontosabb céljai Magyarországot illetően, azok a pontok, amelyeket bármely külügyminiszter felhozna egy ilyen találkozón?

- Azt hiszem, a mostani találkozót megelőzően az amerikai diplomáciának az volt a célja, hogy proaktív cselekvésre bírja a magyar kormányt a rosszindulatú orosz befolyással szemben Magyarországon, a térségben és különösen Ukrajna esetében. A magyarok ugyanis egy ideje akadályozták az eredményes megbeszéléseket a NATO és Ukrajna között. A legfontosabb az oroszok által a térségre jelentett biztonsági kockázat megértetése volt. Egyet visszalépve, azt mondhatom, hogy a mostaninál tipikusabb körülmények között az amerikai külügyminiszternek hosszú listája lett volna a megbeszélendő ügyekről, a kétoldalú kapcsolatok fontos kérdéseiről, a hazai helyzetről és Magyarország európai perspektíváiról, illetve a NATO feladatairól. Még nem tudom, mindez felmerült-e a szerdai találkozón.

- Szijjártó Péter egy nappal korábban Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterrel tárgyalt és utána a korábbiaknál sokkal puhábban fogalmazott. Budapestről nézve ez engedménynek tűnt.

REALIZMUS A magyar politikán múlik, hogy alakul a két ország viszonya –mondja Conley

REALIZMUS A magyar politikán múlik, hogy alakul a két ország viszonya –mondja Conley

- Azt hiszem, Wess Mitchell államtitkár az előző héten pont ezen dolgozott Budapesten. Igaza van, ezen a téren látszik változás a magyar kormány álláspontjában.

- Hallott valamit arról, mi lesz a Közép-európai Egyetem sorsa?

- Nem, kollégáimmal nem hallottunk új fejleményről. Amennyire tudom, a CEU keményen dolgozott, hogy teljesítse a Magyarország által támasztott, nehéz követelményeket. Reméljük, hogy közel a megoldás, talán már csak néhány napra.

- Merre vezet innen az út? Megkapja-e végre Orbán Viktor a fehér házi meghívót, amelyre 2001 óta vár?

- Egyre valószínűbb, hogy Orbán miniszterelnököt meg fogják hívni Washingtonba, hogy találkozzon Trump elnökkel. Ennek nem látom semmi akadályát, sőt, olyasmit is lehetett hallani, hogy a meghívót talán már kézbesítették is. Ez lehet az előre vivő út. Én azonban azt fogom figyelni, milyen belső fejlemények, új törvények következnek, miként tudnak vagy nem tudnak működni a civil szervezetek, folytatódik-e a nyitás a Kreml felé. Ha további kedvezőtlen változások lesznek az EU, a NATO és Magyarország viszonyában, az eléggé megdrágíthatja Orbán Viktornak a washingtoni utat. Ellenben, ha kedvezően alakulnak ezek a dolgok, akkor az új, kapcsolatépítő politika eredményesnek is bizonyulhat. Akárhogy is, a viszonyunk jövője a magyar kormány kezében van. Én egy kicsit szkeptikus vagyok, de csak örülnék, ha kiderülne, hogy nincs igazam.

Az orbánizmus a putyinizmus nyugati változata
"Annak idején, amikor Magyarország NATO- és uniós csatlakozásán dolgoztuk, nem értettük meg, hogy az ország nyugati átalakulása még messze nem teljes. Az euroatlanti és az eurázsiai térség közötti mezsgye mostanra ismét az ideológiai harc terepe lett. De a térség belső bajoktól is szenved, az etnikai identitás és a gyors társadalmi változások miatti félelem megosztó, negatív nemzeti érzelmeket serkent. Rosszul gondoltuk, hogy Közép- és Kelet-Európa szilárdan lehorgonyzott Nyugaton, abban az érték alapú rendszerben, amely védi az intézményeket, az egyént és a civil társadalmat. Persze a magyarokon múlik, milyen vezetésük és társadalmi berendezkedésük legyen, de azt meg az amerikai kormány dönti el, hogyan érintkezzen a megválasztott vezetéssel. Az orbánizmus végülis a putyinizmus nyugati változata és már továbbterjedt Lengyelországra, egyes elemeit pedig Európa-szerte hatékonyan használják az idegengyűlölő pártok. Biztos, hogy Putyin elnöknek tetszik Európa nyílt megosztottsága, amit csak növel, hogy a magyar kormány akadályozza a NATO és Ukrajna magas szintű párbeszédét." - mondta a Népszavának Heather Conley.