stabilitás;hitelezés;

Élénkül a hitelezési piac

A hazai bankok stabilitása erős maradt az elmúlt évben, ami azért is figyelemre méltó, mert ugyanakkor az európai piacokon, még a válság időszakából eredő kockázatok is fellelhetők. Az elhúzódó olasz kormányválság, a török és az argentin helyzet is azt mutatják, hogy egyes országok továbbra is sérülékenyek, ami kedvezőtlen hatással van a pénzpiacokra - fejtette ki Oláh Zsolt, a jegybank főosztályvezetője a májusi Pénzügyi stabilitási jelentés csütörtöki bemutatóján. Megfelelőnek ítélte a pénzintézetek tőkeellátottságát, és az élénkebb hitelpiac nem veszélyeztetné a hitelintézetek egyensúlyát. A kis- és közepes (kkv) vállalkozásokat követően már a teljes vállalati hitelezés is kétszámjegyű lett. Viszont a kkv-k óvatosságára jellemző, hogy a hosszú futamidejű, kamatfixálású beruházási hiteleket rövid futamidejűekkel helyettesítik.

A bankok stabil gazdálkodásának az a fokmérője, hogy mekkora a nem teljesítő hitelek aránya. Miután a pénzintézetek ezek jelentős rézét átadták a követeléskezelőknek, így a vállalati szegmensben már csak 7, a háztartásoknál, pedig 10 százalékra mérséklődött a késedelmesen fizetők aránya. Ugyanakkor a mediterrán országokban nagyméretű nem teljesítő hitelállományok vannak a bankrendszerben, így visszafogott a hitelezés, ami gátolja a gazdaság növekedését. A visegrádi országokban viszont ezzel ellenkező folyamatok zajlanak le.

A hitelezésnél ugyanakkor elgondolkodtató, hogy az Európai Központi Bank még nem nyúlt a kamatokhoz, ugyanakkor az olasz válság hatására az ottani kötvények hozama meredeken megemelkedett. Ennek a folyamatnak a jelei már nálunk is látszik: a nemrég még 2 százalékos magyar 10 éves állampapírhozam most újra 3 százalék fölött van.