piac;vegyszer;eper;"bolti";

Fotó: Váraljai Viktória

- Nincs mese, piacon kell epret venni - Sok a vegyszer a boltiban

Nem mindenki szeret piacra járni, ahol többnyire nagy a tumultus, és nincs meg mindig a bizalom a portékát kínáló és azt megvenni szándékozó között. De gyakran egyéb kényelmi találmányok is vonzóbbá teszik a szupermarketekben való vásárlást. Most azonban a Tudatos Vásárlók Egyesülete arra figyelmeztet: az eper esetében rossz döntés az utóbbit választani. Noha a finom és egészséges gyümölcs  szezonjának lassan vége, lesz jövőre is.

Az egyesület 22 különböző a hazai kereskedelmi láncnál árult földieper növényvédőszermaradék-tartalmát vizsgálta meg. A teszt eredményei azt mutatják, hogy érdemes kivárni a szezont, és inkább piacon vásárolni, a bolti eprekben ugyanis többször annyi vegyszer is lehet mint a piaciban. 

A felmérés során a mintákat két különböző időszakban szerezték be, arra is kíváncsiak voltak: van-e különbség a primőr és az idényáru között. Az első körben, április közepén 8 különböző szupermarketben vásárolt termékek mindegyike import, primőráru volt. A második, május közepi mintavételbe került 8 szupermarketben és 6 piacon vásárolt eper többsége a hazai gazdaságokból származott, habár ebben van némi bizonytalansági tényező, ugyanis a piacon vásárolt termékeknél csak az eladó szóbeli tájékoztatására tudtunk támaszkodni.

A teszt során vizsgált 22 földieper közül 19-ben a laborvizsgálat kimutatott növényvédőszer-maradványokat, igaz, ezek  messze az EU-s határérték alatt voltak. Azonban az ún. koktél-hatás miatt a még kis mennyiségben jelen lévő vegyszermaradványok hatása együttesen megsokszorozódhat.

A felmérés során két piacon árult, feltételezhetően hazai eredetű, szabadföldi termesztésű földieperben, illetve a Tesco spanyol eredetű primőr termékében egyáltalán nem volt kimutatható növényvédő szer, ezek a termékek maximális, 20-20 ponttal zárták az értékelést.

A teszt eredménye, szupermarketekre bontva, itt olvasható. 

Az Európai Bizottság az intézményrendszer vizsgálata után az uniós támogatások egy részének megvonását, 10 százalék átalánykorrekciót javasol: 100-150 milliárd forint lehet a büntetés - értesült a 24.hu.