A Somogy megyei Patalomban lévő szociális otthonból nemrég eltűnt egy idős beteg. A 66 éves, erős demenciában szenvedő asszonyra egy mezőn, magatehetetlen állapotban találtak rá a rendőrök május elején. Az intézmény fenntartója, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) megkeresésünkre közölte: kivizsgálták az ügyet, szerintük az asszony akkor kóborolt el, amikor a veszélyes hulladékot elszállító autó is elhagyta az otthon területét. Az SZGYF közölte, hogy az ügyben indított vizsgálat "személyi felelősséget tárt fel" és a "munkajogi felelősségre vonás folyamatban van." Úgy tudjuk, a felelősségre vonás hamar le is zárult: az egyik gondozónőt azonnali hatállyal elbocsátották.
Noha látszólag gyorsan és hatékonyan kezelte az ügyet az intézmény, a dolgozók szerint ennél árnyaltabb a kép: szerintük igazságtalanul rúgták ki kollégájukat. Mint mesélték, amikor az idős asszony eltűnt, ketten felügyeltek a betegekre, a később felelősségre vont gondozónő és egy fiatalabb kollégája. Állításuk szerint a belső vizsgálat során fény derült arra, hogy a fiatalabb gondozó hibájából szökhetett meg a beteg, az ő feladata lett volna bezárni a kaput. Ez állítólag elismerte és a hiba miatt felmondott volna, ám azt nem fogadták el. Helyette mondvacsinált indokokkal idősebb kollégáját rúgták ki.
– Azért akartak a Katitól megszabadulni, mert ő volt az, aki túl sokszor tett szóvá dolgokat – utalt az otthon egyik dolgozója arra, hogy nem ez az első vitás eset az intézményben.
Lapunk is írt korábban arról: az egyik beteg rokonának tapasztalatai szerint az otthonban szakemberhiány miatt nem tudják megfelelően ellátni a betegeket, volt példa arra, hogy a gyógyszereket az irodai munkatárs osztotta ki. Előfordult az is, hogy a gyógyszert nem osztották ki időben, emiatt pedig volt, akit kórházba kellett szállítani. Sokszor az egyébként is túlhajszolt gondozóknak kell takarítaniuk, mosogatniuk, emiatt még kevesebb idejük jut a betegekre.
A dolgozók szerint az elmúlt nyolc hónapban legalább öten mondtak fel, akik nem bírták elviselni a légkört. A munkaerőhiány annyira súlyos, hogy már lényegében bárkit felvesznek, aki jelentkezik, olyanokat is, akiknek fogalmuk sincs arról, mi fán terem a szociális ápolás. Ennek fényében még inkább indokolatlannak tartják Katalin kirúgását, aki nemcsak hazai, de külföldi szociális intézményekben is szerzett ápolási tapasztalatot.
– Soha életemben nem bántak el velem így – mondta lapunknak az elbocsátott gondozónő Katalin, aki szerint először egy olyan papírt akartak vele aláíratni, amiben az állt, szándékos emberi mulasztást követett el. – Ebbe nem mentem bele. Végül közös megegyezéssel távoztam. Nagyon megviselt, ami történt.
Az otthonban korábban vizsgálatot indított az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az SZGYF, melynek eredményeiről csak annyit árultak el még februárban, hogy több hiányosságot is feltártak, és már intézkedtek azok megszüntetéséről. A dolgozók szerint azonban a vizsgálat óta lényegében minden változatlan. A kirúgási ügy miatt most újból megkerestük az SZGYF-et, s kértük, reagáljanak arra, hogy a dolgozók egy része igazságtalannak érzi kollégájuk elbocsátását. Kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk válaszokat.