Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elfogadta Veresegyház önkormányzatának intézkedési tervét, így a Magyar Államkincstár (MÁK) feloldhatja a költségvetési támogatások április 20-án kezdeményezett felfüggesztését – tájékoztatta lapunkat az ÁSZ kommunikációs osztálya hétfőn.
Korábban megírtuk, hogy három település esetében kezdeményezték az állami támogatások megvonását: Mátraverebély és Veresegyház az ellenőrök szerint nem hajtotta végre a saját intézkedési tervét a hiányosságok pótlására, Kiscsécs pedig sem gazdálkodási adatokat, sem intézkedési tervet nem küldött az ÁSZ-hoz. A törvény szerint az ellenőrzött szervezeteknek a számvevőszéki jelentés kézhezvételétől számított harminc napon belül intézkedési tervet kell készíteniük, s ezt megküldeniük az ÁSZ részére. Ha nem kapnak elfogadható tervet, kezdeményezhetik az államháztartás valamelyik alrendszeréből származó költségvetési támogatás felfüggesztését. Ez történt a veresegyházi önkormányzat esetében is – írta Holman Magdolna főtitkár a számvevőszék portálján.
Pásztor Béla, Veresegyház független polgármestere, aki 53 éve vezeti a várost, a megregulázás bejelentésekor a Népszavának azt mondta: nem lát ugyan politikai üzenetet a számvevők döntésében, de szerinte ma az egész önkormányzati rendszer a bizalmatlanságra épül. Rájuk például olyan apróságok miatt sújtott le az „állami pöröly”, mint az, hogy nem kértek bérleti díjat egy amúgy elbontásra ítélt ház pár havi használatáért, de azt is kifogásolták az ellenőrök: kisebb összegeket fizettek azoknak a hivatali dolgozóknak, akik munkaidőn túl közösségi eseményeket szerveztek. Veresegyház tetemes iparűzési adóbevételei miatt amúgy sem kap túl sok állami támogatást, így őket nem rendítette meg a pár hétnyi pénzelvonás.
Az állami támogatások felfüggesztése nem vonatkozik az önkormányzatok kötelező feladataira, nem érinti például a közmunkások, közalkalmazottak bérét, minden más kiadást azonban igen. Az ország legszegényebb települései közé tartozó Kiscsécsnek sokkal inkább húsba vágó lett volna a támogatások felfüggesztése – a polgármester lapunknak korábban azt mondta, hogy a tilalom miatt még benzint sem tudnának venni a közmunkások által használt fűnyírókba. Miután azonban hamar kijavították a kifogásolt szabálytalanságokat, esetükben már május 18-án feloldották a pénzügyi zárlatot. Mátraverebély ügyében nem találtuk nyomát hasonló döntésnek.