gyógyszeripar;Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete;uniós terápiák;

2018-06-06 07:04:00

Az uniós terápiák fele nem ér el a magyar betegekhez

Az unióban engedélyezett új terápiák fele sem jut el magyar betegekhez – derült ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) keddi sajtóbeszélgetésén, amelyen a gyártók saját közterheinek csökkentése mellett is érveltek.

Az AIPM vezetői szerint a kormány demográfiai céljainak megvalósításához a születésszám mellett a lakosság várható életkilátásainak növelése is elengedhetetlen. Ehhez szükség van az egészségügyi ellátások fejlesztésére, ezen belül pedig a gyógyszerekhez való hozzáférés bővítésére.

Jelenleg több mint 90 új készítmény vár arra, hogy bekerülhessen a társadalombiztosító által támogatott orvosságok közé. Ezek a „várólistás” készítmények több ezer magyar ember, közöttük a szklerózis multiplexszel, a gyomor-, a vastagbél-, az emlő-, és a tüdőrákkal, valamint szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők gyógyulását vagy életkilátásainak javítását segíthetnék. Ám új gyógyszert legutóbb két évvel ezelőtt fogadott be a kormányzat, s az is csak hónapokkal később, tavaly tavasszal jutott el a betegekig.

Az innovatív cégek képviselői szerint valamennyi V4-es országban rövidebb a befogadási idő mint nálunk. Mint az elhangzott: a kérelemtől az elbírálásig Csehországban 165, Lengyelországban és Szlovákiában 180 nap telik el. Magyarországon pedig átlagosan 690 napig tart ez a folyamat, amely nemcsak hogy hosszú, de bürokratikus és a piac szereplői számára átláthatatlan is.

A magyar gyakorlatot Holchacker Péter, az egyesület igazgatója az újságíróknak pénzhiánnyal magyarázta. Mint mondta: miközben a magyar gazdaság tavaly négy százalékkal növekedett a nettó gyógyszertámogatási kiadások nem érik el a tíz évvel ezelőtti értékeket. Ezalatt viszont a gyártóknak különféle jogcímeken mind több közterhet kellett vállalniuk, s ezek a különadók mára elérik a gyógyszerkassza negyedét (körülbelül 100 milliárd forintot).

Úgy vélte: a visegrádi országok nettó gyógyszerköltésének átlagának eléréséhez ugyan 80 milliárd forint hiányzik, de már a kassza 25-30 milliárd forintos kiegészítésével jelentős eredményeket lehetne elérni.

Az eseményen bejelentették, hogy múlt péntektől dr. Vereckei Péter, a Pfizer gyógyszercég ügyvezetője az AIPM új elnöke.