A Westdeutscher Rundfunk (WDR) regionális közszolgálati médiatársaság Europaforum című rendezvényén kiemelte, hogy nem az európai szolidaritás megnyilvánulása, ha egy EU-tagország "soha, senkit" nem fogad be a közös menekültügyi rendszer keretében. Azonban "nagyon rugalmasan" el lehet osztani a feladatokat, és ki lehet építeni a "rugalmas szolidaritás rendszerét" - mondta Angela Merkel.
Hangsúlyozta: a legfőbb cél az illegális migráció visszaszorítása, mert megengedhetetlen, hogy az embercsempészek döntésék el, ki jöhet Európába, ezért gondoskodni kell a külső határ védelméről. "Aki illegálisan érkezik, annak vissza kell térnie a hazájába" - mondta a német kancellár. Hozzátette, a legális migráció lehetőségét viszont biztosítani kell, például a tanulás, a szakmai képzés vagy továbbképzés céljából.
A határvédelem önmagában nem elég, a nemzetközi fejlesztési politika eszközeit is használni kell, így ki kell dolgozni egy "Marshall-tervet" Afrika fejlődésének támogatására, együtt kell működni a tranzitországokkal az illegális migráció elleni küzdelemben, a menekülésre kényszerítő okok felszámolásáért folytatott küzdelemmel pedig jobb életkilátásokat és biztonságot kell teremteni a származási országokban - fejtette ki Angela Merkel.
A megoldást a menekültválságra Soros is egy „afrikai Marshall-segélyben” látja, derül ki múlthéten közzétett leveléből. Ennek eredményeképp nemcsak az ellenőrizetlen menekülthullám apadna el, de lehetővé válna a rendezett bevándorlás megszervezése is, fogalmazott.
Az új menekültügyi rendszerről alkotott elképzeléseiről a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakciójának müncheni tanácskozásán is beszélt. A szerdán, zárt ajtók mögött tartott előadásában a Bayerische Rundfunk (BR) bajor tartományi közszolgálati médiatársaság értesülése szerint kiemelte, hogy nem bizonyult praktikusnak a menekültek tagállamok közötti elosztására szolgáló kvótarendszer - ezt váltaná a "rugalmas szolidaritás rendszerével". Mint mondta, az EU alapjait kérdőjelezné meg, ha nem sikerülne választ találni a migráció kérdésére.
Az EU és az euróövezet tervezett reformjának egyéb elemeiről is szólt Angela Merkel a WDR csütörtöki berlini rendezvényének egy pódiumbeszélgetésén. Hangsúlyozta, hogy a közös menekültügyi rendszertől az euróövezet pénzügyi stabilitásának megerősítéséig valamennyi területen kompromisszumokra lesz szükség.
Ameddig nem sikerül megújítani az ENSZ működését, a Biztonsági Tanács nem állandó tagjai között helyet szerző EU-tagországoknak az egész EU-t képviselő tagként kellene tevékenykedniük, szorosan együttműködve az állandó tag Franciaországgal, mondta még Merkel, az utóbbi napokban ismertetett német terveket megerősítve. A közös, EU-s haderő megteremtésének kilátásairól úgy nyilatkozott, hogy már az is nagy eredmény lenne, ha sikerülne csökkenteni az EU-tagok által használt fegyverrendszerek számát. Rámutatott, hogy a 28 tagállamban jelenleg 178-féle különböző fegyverrendszer működik, míg például az Egyesült Államok haderejében csak 30.