A kormány javaslata szerint bevándorlási különadót kell fizetnie a bevándorlást segítő szervezeteknek, ezt is tartalmazza az Országgyűlés elé kerülő adótörvény – írja közleményben a Pénzügyminisztérium. A tárca szerint „a migránsok betelepítését tiltó alkotmánymódosítás és az illegális migráció szervezését büntető Stop Soros törvénycsomag mellett, adópolitikai eszközökkel is fel kívánunk lépni a migráció szervezése ellen”.
A kormány azt javasolja, hogy „a közteherviselés jegyében a bevándorlást segítő szervezetek fizessenek bevándorlási különadót, amelynek mértéke 25 százalék”. A bevándorlási különadóval kapcsolatos feladatok – mint ahogyan minden adóval kapcsolatos feladat – az adóhivatal hatáskörébe tartoznak majd – tették hozzá.
Az új közteher előzménye az úgynevezett „Stop Soros” törvénycsomag eredeti változatában szerepelt, „bevándorlásszervezési illeték” néven. A külföldi kritikák hatására ez, illetve a „bevándorlást támogató szervezetek” működésének belügyminiszteri engedélyhez kötése kikerült ugyan a parlament elé került szövegből, de most kerülőúton, az adótörvényekbe ágyazva mégis visszatér.
A kormány által használt kifejezések valójában nagyon nehezen értelmezhetők, hiszen az illegális bevándorlást nem jogvédő szervezetek, hanem embercsempészek szervezik, akik ellen amúgy is fel kell lépnie a hatóságoknak; anyagi haszna pedig kormányközeli köröknek van a legális, a letelepedési kötvényekkel megoldott bevándorlásból. A törvény célkeresztjében valójában olyan jogvédők állnak, akik a menedékkérőknek nyújtanak – akár jogi, akár humanitárius – segítséget, és erősen kritikusak a kormány politikájával szemben.